PDA

View Full Version : Turbina intra la turatii prea mari

rudy_tvf
25-04-2008, 23:06
Salut am um bmw 318 diesel 2.0 116 cp si am avut probleme cu turbina, am reparat-o merge bine dar intra prea tarziu adica pe la 3000 rpm in loc de 1800, cum pot sa o reglez sa intre mai devreme?

Multumesc !

rudy_tvf
26-04-2008, 09:19
A schibat tot ce era in ea ax etc.. inainte intra dar mergea un pic dupa care nu mai tragea, si era aproape blocata.

Are un surub de reglaj pe ia am sa incerc sa-l mai strang sa vad ce face.

seba05
31-07-2009, 11:19
Salut! Sa ne spui si noua daca ai depistat ceva la turbo!
Si la mine turbina incepe sa lucreze de pe la 2800 rotatii!
Inainte de a schimba debitmetrul de aer, nu tragea deloc.Acum incepe sa traga cum am spus de pe la 2800 rot.

formol
14-01-2011, 01:00
[QUOTE=seba05;36394]Salut! Sa ne spui si noua daca ai depistat ceva la turbo!
Inainte de a schimba debitmetrul de aer, nu tragea deloc.Acum incepe sa traga cum am spus de pe la 2800 rot.

tu circuli cu masina?ca sincer la asa intrare ....e ca un sdi.

seba05
14-01-2011, 09:13
[QUOTE=seba05;36394]Salut! Sa ne spui si noua daca ai depistat ceva la turbo!

tu circuli cu masina?ca sincer la asa intrare ....e ca un sdi.

Nu cred ca ai citit postarile mele,acolo am explicat cum am rezolvat problema!Cand am adus masina din Germany nu tragea deloc.In prima faza am considerat ca trebuie schimbate filtrele+furtunasele de la vacum ,uleiul,supapaEGR curatata bec,galeria de admisie curatata,radiatorul intercooler l-am desfacut sa ma uit la el,eventual sa-l spal ,dar pe dinauntru era ca si nou!filtrul epurator etc.Dupa schimbarile acestea : Nimic...Am pus-o pe tester acolo valorile la Debitmetru de aer erau duble la mine fata de cele normale.Nu stiu ,asa mi-au explicat mecanicii.Nu ma pricep.Am vrut sa cumpar debitmetru nou,dar era 10mil.Scump d-le!Scump!
Am fost la un parc auto din dezmambrari aici in Arad,sunt multe parcuri auto ,special este unul unde aduc masini numai din Anglia,si am cumparat un debitmetru second-hand,de la un BMW lovit in fata.3mil.lei;L-am montat acolo pe loc,au dat cu spray cu vopsea pe el,pt garantie in cazul in care nu era bun sa-l duc inapoi.Am mers in probe,iar de pe la 2800 ture te baga in scaun masina asa demaraj prindea!Puf....Cu celalalt nu tragea deloc!Bun este si asta decat nimic am zis.L-am cumparat.Am mers cu masina asa pana luna trecuta cand am cumparat debitmetru nou Pierburg cu 510 ron.Zboara masina!
O zi buna!:thumbup:
PS:Apropos! Sa nu umbli la turbo la surubul de reglaj!Aceea se regleaza pe bancul de probe!