PDA

View Full Version : Lsd----pls Help!

kez86
09-04-2008, 17:20
Salutare,
Sunt nou deci poate o sa va para stupid ce intreb.
LSD:rockon: (limited slip diferential). Se gaseste asa ceva pt 320ci e46? se poate monta pe 320ci e46? daca da.. aveti idee cam pe unde pot gasi unul sh?fie germania sau romania?plss... help.. am innebunit cautand pe ebay si pe toate celelalte ....:wallbash:

Best regards ;)

kez86
09-04-2008, 17:56
am citit despre "uk-isti" dar iti poti inchipui ca la 2000euro nu prea ma avantajaza :) chestia e .. ca eu vorbisem cu cineva si imi spunea de germania..unde cica ar fi si pe la vreo 500 euro la sh..acum.. am zis ca nu strica sa intreb :D

MaxXuTz
16-04-2008, 17:21
intreb si eu ..necunoscator fiind :sad: la ce ajuta limited slip differential, si care e diferenta intre o masina cu LSD si una fara LSD.. :help:

CRISTIAN
05-06-2008, 03:03
incepand cu anul 1996, BMW nu a mai montat diferential autoblocant (LSD) decat pe M3, M5.

LSD-ul asta e o piesa robusta bazata pe un principiu pur mecanic fara electronica, si care ajuta in mod general sa nu derapeze masina pe ploaie, sa nu ramai in zapada cu o roata invartindu-se in gol, si in mod special sa poti sa mergi cu masina in derapaje controlate, sa tina ambele roti cuplate in permanenta in viraje foarte stranse lucru ce ridica mult viteza pe viraj, sa tina masina dreapta pe viraje foarte stranse cuplul rezultat la roata din interior contrabalanseaza forta centrifuga, si "sa faca cerculete"...:d

Cum BMW a rezolvat problema cu datul in gol pe o roata montand controlul tractiunii pe etrieri si alte sisteme electronice, s-a gandit ca partea cu sportivitatea masinii nu mai e necesara pentru masinile de serie, astfel ca n-a mai montat diferential LSD decat pe M-uri.

diferentialul de pe M3 E46 nu se potriveste pe nici un E46 de serie, pentru ca difera puntea.

deci practic sa gasesti un diferential prin germania cum spunea amicul tau la 500 euro, este imposibil pentru ca nu exista piesa asta pentru E46. exista intr-adevar la 500 euro piesa asta prin dezmembrarile din germania dar doar pentru E30, E36, E34 si atat. Si astazi un diff LSD vechi e foarte scump pentru ca sunt f. rare.

singura varianta este sa-l cumperi nou. costa vreo 2000 de euro tot diferentialul (pinioane + LSD). Insa poti cumpara si doar unitatea autoblocanta care se monteaza in carcasa diferentialului in locul unitatii goale fara sateliti. in cazul asta costa doar vreo 1300 euro... Se monteaza in diferentialul tau original la orice service BMW foarte usor.