PDA

View Full Version : Bmw e39 probleme pompa injectie

Alex_sv
20-05-2016, 20:36
Buna seara !
Detin un bmw e39, motor 2.0 diesel 136 cai, din 2001 si am o problema in sensul ca merg cu masina aproximativ 5 minute sau pana la o viteza de 120 km/h, timp in care masina trage normal, dupa care imi taie pedala de acceleratie si nu mai trage ca si cum nu as avea turbo.
Am facut diagnoza iar eroarea data a fost ca e avansul la pompa de injectie blocat. Am fost la un meserias in pompe de injectie si a spus ca pompa nu prezinta defectiuni, in conditiile in care motorul functioneaza foarte bine, nu scoate fum de nici un fel, si merge rotund.
A mai avut cineva aceasta problema? Astept niste sfaturi. Multumesc !

dezsoszabi
24-05-2016, 01:08
nu este de acolo problema, problema ta este de la actuatorul de la turbo. In primul rand schimba " 11747796634 " piesa cu tare !

Alex_sv
24-05-2016, 21:02
nu este de acolo problema, problema ta este de la actuatorul de la turbo. In primul rand schimba " 11747796634 " piesa cu tare !
Actuatorul functioneaza perfect a fost masurat si pe diagnoza nu apare cu eroare ! Multumesc oricum !

dezsoszabi
25-05-2016, 01:13
Actuatorul functioneaza perfect a fost masurat si pe diagnoza nu apare cu eroare ! Multumesc oricum !

Vrei sa punem un pariu pe masina ta, ca de acolo este problema ????

Alex_sv
25-05-2016, 13:02
Vrei sa punem un pariu pe masina ta, ca de acolo este problema ????

Si cum motivezi ca pe diagnoza nu apare eroarea? Mentionez faptul ca testarea a fost facuta in reprezentanta.

dezsoszabi
25-05-2016, 20:52
Si cum motivezi ca pe diagnoza nu apare eroarea? Mentionez faptul ca testarea a fost facuta in reprezentanta.

Fiindca nu e defect,doar lucreaza prost, deci nu genereaza DTC, cumpara unul nou, si punel, sus. Si i-mi vei multumi dupa.

Ivan
20-02-2017, 11:41
Actuatoarele sunt vacumatice cu comanda electrica. Daca electric se dovedeste a fi bun inseamna ca pe partea de vacum poate fi problema. Verificare electrica se demonteaza se pune 12 v pe contacte si se verifica daca deschide fluxul de aer.
De obicei furtunele de vacum crapa la capete, sau devin casante daca nu sunt originale din silicon. Actuatorul are un filtru care daca se imbacseste functionarea lui devine partiala si cu intarziere. Acesta poate fi curatat (se taie capacul din plastic ce acopera filtrul) dar e o operatiune ce nu se preteaza masinii.