PDA

View Full Version : Problema distributie Bmw F 25 2.0d

bulancea
15-02-2015, 15:15
Va salut,
am cumparat recent din Germania, un Bmw X3 F25, motor 2.0 D 184 cp, din 12-2011, 90.000km si se aude un zgomot ca de fasait intermitent la relanti ce se aude mai des cand accelerez. Nu se aude foarte tare, si nu tot timpul se aude la fel , cateodata mai tare cateodata mai incet. Este posibil sa fie de la distributie? Stiam ca motoarele acestea de 184 cp nu mai au problema aceasta.

dodger
24-04-2015, 10:50
Va salut,
am cumparat recent din Germania, un Bmw X3 F25, motor 2.0 D 184 cp, din 12-2011, 90.000km si se aude un zgomot ca de fasait intermitent la relanti ce se aude mai des cand accelerez. Nu se aude foarte tare, si nu tot timpul se aude la fel , cateodata mai tare cateodata mai incet. Este posibil sa fie de la distributie? Stiam ca motoarele acestea de 184 cp nu mai au problema aceasta.

Este foarte posibil sa fie distributia. Am atasat un document, poate te ajuta. Astazi am aflat ca sunt rechemate anumite motoare. Eu mi-am schimbat distributia in 2013, din propriul buzunar, iar astazi in service mi-au spus ca e chemata masina pt distributie. Le-am zis ca am schimbat deja si cand au auzit n-au mai vrut sa deschida subiectul si nici sa-mi dea documentul, asa ca l-am luat de pe net. Voi actiona in instanta pt recuperarea prejudiciului. Am dat 160 mil pe ea, totusi :).

Mult succes

Khamsin
20-05-2015, 10:51
Salut
Cum pot afla VIN urile implicate in aceasta rechemare?
Multumesc!

dodger
21-05-2015, 12:34
Salut
Cum pot afla VIN urile implicate in aceasta rechemare?
Multumesc!

Salut,
Nu este vb de VIN-uri ci mai degraba de tipul motorului, daca e N47

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N47
la sfarsit scrie: There is now a recall (15th January 2015) by BMW to replace the chain tensioner and, if required, the timing chain.

Khamsin
21-05-2015, 16:57
Salut
Am sunat la reprezentanta BMW locala si au verificat dupa seria de sasiu iar raspunsul in cazul meu a fost ca motorul nu face parte din seria celor rechemate.
Masina mea este tot din Germania luata la 64000 cu istoric la BMW si fabricata in 12.2012.
La mine zgomotul este acelasi ca si la colegul @bulancea.Un fasait intermitent dar mai mult in partea frontala.Cei din service la revizie au spus ca este OK...atunci inca era in garantie masina..

Multumesc

dodger
21-05-2015, 22:21
Salut
Am sunat la reprezentanta BMW locala si au verificat dupa seria de sasiu iar raspunsul in cazul meu a fost ca motorul nu face parte din seria celor rechemate.
Masina mea este tot din Germania luata la 64000 cu istoric la BMW si fabricata in 12.2012.
La mine zgomotul este acelasi ca si la colegul @bulancea.Un fasait intermitent dar mai mult in partea frontala.Cei din service la revizie au spus ca este OK...atunci inca era in garantie masina..

Multumesc

Salut.
Scriu de pe mobil asa ca scuze daca apare formatat aiurea sau tastez gresit.
Masinile fabricate in 12/2012 nu au problemele acelea. Eu am luat-o noua de la bavaria, in 2008. Mi am schimbat din banii mei distributia + arbore cotit si ce mi au mai spus ei, am platit o groaza de bani, peste 15000 lei. Dupa reparatie tot se aude fasaitul acela, asa ca stai linistit, e zgomot clasic.
Eu m am dus la reprezentanta si le am spus, pai bine baieti nu credeti ca merit o rambursare? Mi au spus ca nu, pt ca am reparat inainte sa se faca recall, adica in 2013, pt ca o cerea masina :). Si chiar ei imi spusesera sa schimb.
Sunt jegosi, e o firma neserioasa de tepari, intr un cuvant: romania.

Am pregatit tot pt judecata si voi castiga sigur. Ba mai mult, mi au tinut masina 3 luni in service pt ca nu le veneau piesele.
Fugiti de bmw, audi sau mercedes, vai de capul lor. Treaba asta cu pasiunea pt bmw nu mai e valabila, e doar pasiunea lor pt bani, masinile sunt facute pe genunchi. Va pot povesti pagini cu pataniile mele din service urile bavaria pana maine dimineata. Ultima: mi au schimbat bara fata si nu mai intra spalatoarele de far la loc, dupa folosire, raman afara, e bara prea in jos pusa, cica n au ce sa faca decat sa mi mute farurile mai jos :)). Sa vin altadata. Plus mi au pus bara nou nouta, zgariata, si le am zis ce i aia si mi au punctat cu pensula :)), va pot da poze :))). Nu mai am timp de cretinitatile lor, a ajuns sa ma doare la basca de bmw, e chiar rahat in ploaie.