PDA

View Full Version : Ramane turata in mers

mihainicola
27-05-2014, 09:49
Salut ! Ma imbolnaveste masina asta..bmw 525 tds

Am dat de alta belea. In mers nu mai intra in frana de motor atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, isi pastreaza viteza iar daca o scot din viteza in momentul asta se tureza singura pe liber.
Nu face asta tot timpul ci am observat ca daca merg pana in 2000 de ture se comporta normal.
Pe tester cu CARSOFT imi apar urmatorile erori: 06 regelung abgasrückführung regelabweichung (06 Exhaust gas recirculation, control deviation) si 38 heissfilm-luftmassenmesser (38 Hot-film air-mass flow sensor).Inainte sa se comporte asa a curat EGR-ul , am mers vro 40 km cred si dupa a inceput sa faca asa. Astazi am facut in jur de 350 de Km si este deranjant in mers, iei piciorul de pe acceleratie si trebuie pus imediat pe frana ca daca nu o tine asa la viteza aia..
Offf..:(
Poate ma ajuta cineva cu o idee.. Multumesc anticipat!

dezsoszabi
27-05-2014, 17:51
Salut ! Ma imbolnaveste masina asta..bmw 525 tds

Am dat de alta belea. In mers nu mai intra in frana de motor atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, isi pastreaza viteza iar daca o scot din viteza in momentul asta se tureza singura pe liber.
Nu face asta tot timpul ci am observat ca daca merg pana in 2000 de ture se comporta normal.
Pe tester cu CARSOFT imi apar urmatorile erori: 06 regelung abgasrückführung regelabweichung (06 Exhaust gas recirculation, control deviation) si 38 heissfilm-luftmassenmesser (38 Hot-film air-mass flow sensor).Inainte sa se comporte asa a curat EGR-ul , am mers vro 40 km cred si dupa a inceput sa faca asa. Astazi am facut in jur de 350 de Km si este deranjant in mers, iei piciorul de pe acceleratie si trebuie pus imediat pe frana ca daca nu o tine asa la viteza aia..
Offf..:(
Poate ma ajuta cineva cu o idee.. Multumesc anticipat!

Si pe valori cum stau egr,debitmetrul,turbo, etc.. ?? Cand ai curatat egr, l-ai desfacut ?. Uitate atent si la vacumuri., si ce temperatura de aer admisie iti indica.

mihainicola
27-05-2014, 18:05
Si pe valori cum stau egr,debitmetrul,turbo, etc.. ?? Cand ai curatat egr, l-ai desfacut ?. Uitate atent si la vacumuri., si ce temperatura de aer admisie iti indica.

Pe valori nu am putut sa verific, nu am putut niciodata sa vad live data cu interfata mea. Am sa merg la cineva maine sa verific si asta.
Egr-ul l-am dat jos de pe masina si l-am curatat (am dat jos toata funinginea cu WD) si am verificat cu o surubelnita sa nu fie blocat pistonasul insa nu stiu daca face vacuum.

cy-37
28-05-2014, 08:16
egr nu are legatura cu problema ta.
poate fi anulat prin desfacerea celor doua suruburi cu cap hexagonal de 13 iar in teava care vine de la evacuare catre egr se introduce o moneda de 5 bani dupa care se strang suruburile la loc.eu merg asa cu masina de foarte mult timp si nu am probleme,chiar trage mai bine desi poate consuma cu 0,5 l mai mult.
-din erorile mentionate de tine vad ca ai probleme cu debitmetru.incearca sa-l schimbi dupa care vezi rezultatul.
Masina trece de viteza de 140 km/h?Este automata sau manuala?

mihainicola
29-05-2014, 21:41
egr nu are legatura cu problema ta.
poate fi anulat prin desfacerea celor doua suruburi cu cap hexagonal de 13 iar in teava care vine de la evacuare catre egr se introduce o moneda de 5 bani dupa care se strang suruburile la loc.eu merg asa cu masina de foarte mult timp si nu am probleme,chiar trage mai bine desi poate consuma cu 0,5 l mai mult.
-din erorile mentionate de tine vad ca ai probleme cu debitmetru.incearca sa-l schimbi dupa care vezi rezultatul.
Masina trece de viteza de 140 km/h?Este automata sau manuala?

Salut ! Masina este manuala. Am vazut ca trece de 140. Cred ca te referi la MAf, la motorul meu 525 tds nu are debitmetru.

O sa merg la mecanic sa vad ce parere are..

cy-37
30-05-2014, 08:02
din ce an este masina?

mihainicola
30-05-2014, 19:23
din ce an este masina?

Masina este din 1997. Am fost astazi la un mecanic,a verificat-o in mers si mi-a spus ca problema este din pompa de injectie :(

Mai ramane sa ma duc la un service care se ocupe de pompe sa aud ce au de zis.