PDA

View Full Version : Intrebare de incepator ... Piesele de fibra de carbon pot fi vopsite

hoinar
23-11-2007, 10:07
Salut ...pot fi vopsite piesele din fibra de carbon ? iese bine ?
Stiu ca in mod normal pentru vopsire se cumpara piese din fibra sticla, dar am vazut ca multe pise din fibra de carbon sunt mai bune decat celelalte.
Spre exemplu aici portbagajul din fibra de carbon are armatura de metal pe spate,...

catalin3110
24-11-2007, 20:35
Stiu ca in mod normal pentru vopsire se cumpara piese din fibra sticla, dar am vazut ca multe pise din fibra de carbon sunt mai bune decat celelalte.
Spre exemplu aici portbagajul din fibra de carbon are armatura de metal pe spate,...

Nu stiu de ce vrei sa vopsesti fibra de carbon? ii ia tot farmecul de sportivitate,de vopsit se vopseste si e o vopsea speciala cauciucata dar e foarte scump aditivul care se pune in vopsea sa faca friza cu carbonul si ii ia din luciu

brownshark
25-11-2007, 09:18
Nu stiu de ce vrei sa vopsesti fibra de carbon? ii ia tot farmecul de sportivitate,de vopsit se vopseste si e o vopsea speciala cauciucata dar e foarte scump aditivul care se pune in vopsea sa faca friza cu carbonul si ii ia din luciu

CORECT ; daca tot ai fibra de carbon o lasi sa se vada . acuma depinde daca se incadreaza in look-ul masinii...
si peste "vopseaua cauciucata" cum mai pui primer , culoare , lac ???:whistle:
priza nu face cu carbonul , face cu rasina...:whistle:
din luciu se ia prin procedee de slefuire normale...

ai vopsit vreodata ceva cu mina ta ?:lol:

brownshark
25-11-2007, 09:21

scuze ca ma bag dar fibra de carbon la o masina normala e pierdere de timp si bani . cu investitia aia faci altceva pt look sau tune-up...
oricum , alegerea ta , banii tai...