PDA

View Full Version : nemultumit de suspensia standard

andr3y27
02-04-2013, 20:52
buna!
am schimbat de curand telescoapele la masina (E46 98') ...telescoapele sunt marca Monroe :)
sunt nemultumit de stabilitatea in curbe,m-am gandit sa imi iau arcuri sport :innocent:
nu vreau sa fie foarte rigida,sa simt orice pietricica,dar vreau sa fie putin mai stabila!
am gasit pe 4tuning de la TA-Technix cu 486RON,se merita sa imi iau mai scumpe? pt drumurile din Ro?

-link sters-

dezsoszabi
03-04-2013, 01:41
Cumpara arcuci H&R, zic eu , sau ce am mai vazut ca nu erau atat de rigide Apex,urile... acuma depinde nu cred ca arcurile Ta-technix nu ar fii bune,...

andr3y27
03-04-2013, 16:10
Cumpara arcuci H&R, zic eu , sau ce am mai vazut ca nu erau atat de rigide Apex,urile... acuma depinde nu cred ca arcurile Ta-technix nu ar fii bune,...

am fost la mecanic si m-a sfatuit sa nu pun asa ceva,suspensile de bmw au cursa foarte scurta,si daca mai pun si arcuri sport nu mai are cursa doar cativa cm,in scurt timp va trebui sa schimb din nou telescoapele.
m-a sfatuit sa imi iau telescoape sport cu tot cu arcuri,dar eu nu vreau asa ceva pt ca masina o sa fie foarte rigida si pt drumurile noastre sa sa schimb bucsele de 2 ori pe an :(

dezsoszabi
04-04-2013, 01:40
am fost la mecanic si m-a sfatuit sa nu pun asa ceva,suspensile de bmw au cursa foarte scurta,si daca mai pun si arcuri sport nu mai are cursa doar cativa cm,in scurt timp va trebui sa schimb din nou telescoapele.
m-a sfatuit sa imi iau telescoape sport cu tot cu arcuri,dar eu nu vreau asa ceva pt ca masina o sa fie foarte rigida si pt drumurile noastre sa sa schimb bucsele de 2 ori pe an :(

Nu va afecta cursa telescopului foarte mult, insesizabil o va afecta, sunt arcuri sport cu cadere mica ! aproape insesizabile, in cazul tau te sfatuiesc sa mergi pe ele..

andr3y27
04-04-2013, 14:29
care e diferenta intre arcurile sport h&r si ta-technix? pararea mea ca nu se merita sa dau 300e pe cele de le h&r,daca era sa schimb si telescoapele sport se merita...
nu zic bine??? :)

cu suspensie standard si arcuri sport are aceeasi rigiditate ca si cu susp sport?

flavius328i
04-04-2013, 22:44
care e diferenta intre arcurile sport h&r si ta-technix? pararea mea ca nu se merita sa dau 300e pe cele de le h&r,daca era sa schimb si telescoapele sport se merita...
nu zic bine??? :)

cu suspensie standard si arcuri sport are aceeasi rigiditate ca si cu susp sport?

nu are aceeasi rigiditate.....:)

andr3y27
05-04-2013, 19:54
pana la urma se merita pe drumurile din Romania sa imi iau arcuri H&R? sau raman pe varianta ieftina Ta-Technix ?

adrianpgt
06-04-2013, 08:14
cauta o suspensie completa de pachet M-technik
sau
arcuri de pachet M-technik

eu am ales varianta a doua si sunt f multumit
masina este ceva mai joasa, mai rigida , sta mai bine la acceleratii, franari si in curbe

ATENTIE insa la condusul sportiv pe drumuri de calitate proasta pt ca distrugi toata suspensia

de ce am ales varianta asta? pt ca eu cred ca ce este aftermarket si este si ieftin este de calitate indoielnica

andr3y27
06-04-2013, 19:46
cauta o suspensie completa de pachet M-technik
sau
arcuri de pachet M-technik

eu am ales varianta a doua si sunt f multumit
masina este ceva mai joasa, mai rigida , sta mai bine la acceleratii, franari si in curbe

ATENTIE insa la condusul sportiv pe drumuri de calitate proasta pt ca distrugi toata suspensia

de ce am ales varianta asta? pt ca eu cred ca ce este aftermarket si este si ieftin este de calitate indoielnica

banuiesc ca sunt scumpe arcurile noi de M...daca imi iau second,exista vreun risc sa nu fie bune?

adrianpgt
07-04-2013, 08:57
sa nu fie bune second... trebuie sa fie rupte :)
noi sunt destul de scumpe

nu confunda arcurile de M cu arcurile de pachet M-technik

andr3y27
07-04-2013, 19:58
sa nu fie bune second... trebuie sa fie rupte :)
noi sunt destul de scumpe

nu confunda arcurile de M cu arcurile de pachet M-technik

nu afecteaza suspensia mea normala arcurile de M ???

andr3y27
28-05-2013, 20:07
Poti opta pentru arcuri TA Technix am avut personal un set cu drop de 60/60 fata/spate.Acum sunt montate pe BMW-ul unui user tot de pe forum doar cele de pe fata si nu are probleme cu telescopul deloc.Iar pe spate daca le-ar pune ar fi la fel fara probleme.Tot cam pe la pretul spus de tine le-am luat si eu, multi mi-au spus ca sunt prea moi, ca nu sunt profi insa la drumurile noastre eu zic ca isi fac treaba destul de bine si atata timp cat nu te duci la Le Mans 24h cu ele e perfect.Cand om avea strazi calumea merita sa investesti in altceva mai serios, eventual un kit reglabil.

Mai poti lua in calcul si varianta suspensiei de M-tech cum a spus si userul adrianpgt insa cred ca te duce destul mult indiferent ca sunt doar arcurile sau doar amortizoarele.Dar sa stii ca ce e de ///M e sfant.

Am cautat pe la slot arcuri de M dar nu am gasit inca,poate intr-un final o sa imi iau cele de la TA Technix...inca ma mai gandesc
Multumesc mult de sfat DaniRPM :innocent: