PDA

View Full Version : BMW 320D steptronic intrebare...

popeye
24-10-2007, 23:35
Am de ales intre un 320 din 2004 steptronic si unul cu manuala 6 viteze. Mentionez ca am un stil de condus mai sportiv si nu am mers cu steptronicul de la BMW sa vad cum se comporta. Intreb cunoscatorii daca aceatsa cutie este una secventiala sau nu? schimba la fel de repede ca o secventiala sau nu are ambreiaj uscat..Merita in defavoarea celei manuale..?
Multumesc!

popeye
28-10-2007, 15:55
Uau ce de raspunsuri...forum BMW. pacat de aceasta firma..nu cred ca o meritati..luati exemplu de alte forumuri, unde chiar se dau raspunsuri. ex opel, VW. Acesta este cel mai slab forum pe care l-am vazut.

popeye
30-10-2007, 20:29
nop.. mult mai slab..chiar penibil...daca erai asa sus dadeai un raspuns...dar..asa..raman la parerea mea .si nu numai a mea. Apropo.sa vii sa-mi vezi masina.o sa vezi atunci cat de slaba e..

ids75
01-11-2007, 07:43
cand n-o sa se mai fabrice opelul din materiale reciclate sa mai accesezi forumul asta ... pana atunci pa .... si inca ceva: mai stai la coada pentru un loc in emisiunea TOP GEAR !

popeye
01-11-2007, 12:25
Probabil sunteti frustrati de caliatea altor forumuri. Dar cu siguranta nu puteti raspunde la majoritatea problemelor ridicate pe acest forum.
Totusi nu contest ca pe acest forum sunt si oameni bine intentionati si priceputi. Dar voi...sunteti..doar frustrati..
Astept sa te vad la Top Gear.

popeye
01-11-2007, 17:21
Uite cum sta treaba... Sunt multe feluri de cutii care schimba secvential. Cea de pe 320 este hidramata cu posibilitatea de a schimba si manual..nu? eu intrebam pe cei care au sau stiu daca ambreiajul este uscat sau are convertor de putere hidraulic, daca se comporta ca o secventiala veritabila sau are lag mare la schimbarea vitezelor. DAR TU NU AI CITIT CE AM INTREBAT EU.

Mai mult ,nu am de unde sa iau doua 320 cu cutie automata si manuala sa le incerc. Si stiu cum se foloseste o hidramata.. dar nu stiu cum este cea de la BMW, tehnic vorbind. Ba mai mult pretul unui 320 cu hidramata este cam la fel cu pretul unui 320 manual. Care e treaba cu pretul?????? Asa ca te las sa-ti alergi caii linistit, fara a mai da lectii de ce si cum trebuie sa se intrebe pe un forum.
Legat de frustrari..eu raman la parerea ca daca nu erai un frustrat ori nu interveneainestiind raspunsul la intrebarea mea, ori postai un raspuns pertinent. Ce legatura are statutul tau cu ceea ce se discuta pe un forum BMW??Nemultumirea mea era ca nu se raspunde pe forum. Nu numai la intrebarea mea..in general.Nu e o crima ca cineva sa considere un forum slab.Era doar o parere. Legat de masini fiecare dupa buget si preferinte..
Multa bafta!

ids75
01-11-2007, 18:03
legat de "lag-ul" unei hidramate, ai sa te uiti in datele tehnice pentru 320 d sau i si ai sa vezi ca manuala are sprintul mai puternic (secunde mai putine), cea secventiala exista numai la 325i si 330i pentru modelele E46, si mai mult ca sigur este o cutie gen f1. Deci daca vrei secventiala trebuie sa-ti iei benzina peste 2500, daca vrei sa conduci mai putin sportiv fara sa iei mana de pe volan iti iei hidramata si consumul va fi mai mare ca la cea manuala (vezi date tehnice).
Iar pentru baiatul cu Opel, eu nu trebuie sa apar in TOP GEAR ca deja e spatiul ocupat de tot felul de BMW-uri,M3-uri etc ... propunerea cu statul la coada era valabila numai pentru Opel.

popeye
02-11-2007, 14:14
deci se poate discuta si onest. Eu cautam o cutie care sa semene cat mai mult cu una secventiala, chiar daca e si automata.De aceea aveam dubii in alegearea cutiei, pentru ca automata de la BMW poate fi mai sportiva uneori decat o manuala. Si cand am luat opelul nu am avut bani de BMW, caruia nu-i contesta nimeni suprematia in fata multor marci.
iar afirmatia mea despre forum ..este doar o parere. Iar aceasta poate fi scurt combatuta..printr-un raspuns. Si m-as fi inclinat in fata acestui forum.
Totusi, sa stii ca discutia cu tine (vallman)m-a facut sa cred ca si aici sunt oameni pe care ii intereseaza amanuntele, si tin la acest forum , care sa nu-i spun slab, ci doar nu foarte activ. Se poate si mai bine. Iar remarcile....masina mea e mai tare..isi are locul altundeva.:))
Bafta multa!

popeye
03-11-2007, 21:24
multumesc de raspuns !

Sa ai bafta!