PDA

View Full Version : Dimensiuni cauciucuri

Kl4Force
19-07-2012, 18:25
Salut baietii
Acum pe masina am 225/55/r16
Spuneti-mi si mie ce dimensiuni pot sa mai pun pe jentiile astea de 16 ca as vrea sa schimb cauciurile.

uzzi
04-08-2012, 00:04
maxima admisa este 245 /55, legal vorbind

fratimiu la 5'ar si-a pus 285 /35 /18 dar a trebuit sa traga aripile pe spate
deci...

mihaiCJ
06-08-2012, 17:04
fiecare bmw tebuie sa aiba o placuta cu dimensiunile recomandate de fabricant stantata pe undeva. eu detin un e46 la care e pe stalpul din stanga un se inchide usa sofer, la altele am auzit ca au pe usita de la capacul rezervorului; daca pui cauciucuri cu alte dimensiuni ar fi de recomandat sa le treci in cartea masinii, deoarece la itp se verifica, de obicei. cauciucurile cu acele dimensiuni trecute pe placuta aceea sigur nu ating nimic.

uzzi
10-08-2012, 09:07
fiecare bmw tebuie sa aiba o placuta cu dimensiunile recomandate de fabricant stantata pe undeva. eu detin un e46 la care e pe stalpul din stanga un se inchide usa sofer, la altele am auzit ca au pe usita de la capacul rezervorului; daca pui cauciucuri cu alte dimensiuni ar fi de recomandat sa le treci in cartea masinii, deoarece la itp se verifica, de obicei. cauciucurile cu acele dimensiuni trecute pe placuta aceea sigur nu ating nimic.

varianta cu trecutul in cartea masinii este de domeniul trecutului, iar ITP'ul in ziua de astazi asa cum bine stii se ia pe spaga in cazul in care exista oarece probleme

cefi
10-08-2012, 09:18
Pe stalpul portierei soferului sunt trecute acele dimensiuni.