PDA

View Full Version : Reparare valva de apa electromagnetica pt e39, e38, e53

rares_crbl
05-01-2012, 01:35
Pt cei cu probleme de racire/incalzire a habitaclului. Modelele e39, e38, e53 au dubluclimatronic,deci sunt 2 valve, iar cei cu climatronic au o singura valva,si pot aparea si la ei probleme.

Asta vara am observat ca instalatia de climatizare nu mai raspundea comenzilor,in sensul ca desi erau ambele setate pe 17 grade cu AC-ul cuplat,pe fantele de aer de pe partea stanga in baga caldura,iar pe fantele de pe partea dreapta baga ceva aer rece,dar nu destul.Asa ca am luat-o prin eliminare(tot ce tine de climatizare functiona) si am ajuns la valva electromagnetica care permite sa intre antigelul in Radiatorul Incalzitor din Bord. Piesa respectiva are codul OEM: 64128374995 .38120

Masina de pe care a fost desfacuta e un e39, 525dA, din 2003.
Senzorii de temperatura si electronica din climatronic inchid/deschid valva ori de cate ori e nevoie sa se ajunga la temperatura dorita.

Dupa ce am dat valva jos,am verificat-o. Se pot verifica in felul urmator: in mufa de legatura pinii 1 si 2 actioneaza o supapa, iar pinii 1 si 3 pe cealalta.Asta trebuie verificat inainte sa demontati valva! valvele nu actionau deloc.

Apoi am desfacut-o, prin desfiletarea celor 6 suruburi. Atentie cu acele suruburi,nu mai stiu ce cheie torx am folosit,dat ele unt prinse bine acolo,asa ca dupa ce am bagat torxul in surub,am batut un pic in el ca sa se prinda bine, fiinda e posbili sa sticati capul surubului si apoi apar probleme. Dupa ce am dat capacul jos,piesa s-a desfacut in doua bucati: 38121

Ambele parti erau pline cu antigel,desi trebuie ca partea cu bobinele sa nu aibe lichid in ele,pt a putea functiona electromagnetul.

Apoi am luat partea cu bobinele,le-am curatat si le-am luat la verificat. Bobinele erau bune.

Si asa am trecut la partea cu sistemul de inchidere. Am observat ca un ax culisat era blocat pe deschis,din cauza mizeriilor din instalatia de racire. Si ce am mai observat a fost ca ambele garnituri de etansare a bobinelor de cealalta parte erau scoapte si rupte,lucru care a dus la intrarea antigelului in camera bobinelor:3812238123

Garniturile respective erau singurele vinovate de nefunctionarea valvelor,drept pt care antigelul circula indiferent de pozitia pistonaselor de inchidere/deschidere.

Am cautat in comertul local respectivele garnituri,insa nu am gasit. O valva noua cost undeva in jur de 600lei,dar nu as da atatia bani din cauza a 2 garnituri. Apoi una second e posibil ca aibe acele garnituri aproape gata. Si am gasit un kit de reparatie a valvei respective pe un site chinezesc, care adus acasa dupa aprox o luna de zile m-a costat 250lei. Am montat totul inapoi si acum climatizarea imi functioneaza corespunzator. A durat ceva timp pana le-am reparat,insa am iesit ceva mai ieftin. Dupa Sarbatori am cautat in comert garnituri asemanatoare cu cele orignale si sa le modific,pentru a putea repara alte valve mult ai usor. Si am gasit!
Sunt Garnituri cilindru frana Dacia papuc, si m-au costat 3lei. Le-am taiat un pic din margine pana s-au potrivit, si apoi am montat valva inapoi si la proba acesta picura. Pana la urma,problema care am gasit-o se pare a fi de la gaura centrala a garniturii: cea originala intra exact pe axul respectiv,pe cand cea de dacie e un pic mai larga. Asa ca am taiat la rotund o bucata de cauciuc subtire, i-am facut o mica incizie pe mijloc, l-am lipi pe interiorul garniturii de dacie astfel incat axul respectiv sa intre perfect,si sa nu mai aibe joc. Apoi am montat valva si am facut proba. Valva nu mai picura, si am facut proba ei. Valva se deschidea si inchidea conform comenzilor date de climatronic.
3812438125
In cer scuze daca am omis ceva si ca nu am fotografiat/filmat tot procesul, dar abia ce imi curatasem EGR, galeria de admisie si intercoolerul.Daca aveti ceva nelamuriri,sa-mi spuneti. Cu respect!

pabloMG
06-01-2012, 22:50
un link de unde ai luat kitul de reparare potzi sami trimiti si mie te rog

rares_crbl
07-01-2012, 00:35
un link de unde ai luat kitul de reparare potzi sami trimiti si mie te rog

http://www.alibaba.com/product-free/110122239/Heat_Water_Valve_Repair_Kits_For.html
Costa cu tot cu transport aprox 250lei, in functie de cursul valutar. Si ajung dupa aprox.1 luna de zile. Mai usor scapi cu garniturile de Dacie, care costa 3lei.

cossu
22-05-2012, 11:51
ms mult maestre incerc si eu. toata stima.

bobycc
11-09-2012, 19:34
unde se afla valva ?

cossu
12-09-2012, 11:40
undeva in stanga fata