PDA

View Full Version : DIY inlocuire garnituri capac supape m52b20 l6

ratcatalin16
09-12-2011, 14:57
datorita faptului ca am avut scurgeri de ulei,ceea ce nu suport sa vad,..un motor murdar,am facut comanda la un set de garnituri pentru capac supape.pretul a fost de 120ron si l-am avut a doua zi.
avem nevoie de doua tubulare lungi,cu hexagon de 8 si de 10 si o surubelnita dreapta.
1.se demonteaza cotul din stanga de la aeroterma prin rasucire spre dreapta dupa care se desfac ambele aparatori de pe motor.

ratcatalin16
09-12-2011, 15:06
2.dupa ce am indepartat capacele motor cu o surubelnita se ridica sigurantele mufelor de la bobinele de inductie.se scot mufele,se ideparteaza instalatia de alimentare a bobinelor dupa ce in prealabil sa desfacut piulita de masa cu o tubulara de 8mm.se desfac suruburile de prindere a bobinelor cu o tubulara de 10 dupa care se scot afara bobinele si se pun in ordine.este important sa nu se amestece deoarece la montaj vor trebui puse in acelasi loc.

ratcatalin16
09-12-2011, 15:17
3.se desfac piulitele de 8 care fac masa la bobine,se scoate cablajul dinspre ambreiaj sustinut de capacul supape,se scoate furtunul de pe capac ce duce la valva pcv dupa care trecem la desurubarea piulitelor cu saiba si garnitura de cauciuc ce prind capacul supapelor de chiulasa.vom folosi deasemenea o cheie tubulara de 10.

ratcatalin16
09-12-2011, 15:23
4.dupa ce am inlaturat suruburile de prindere a capacului,inclusiv cele interioare acesta se poate desprinde usor cu o surubelnita.
dupa cum se vede la mine a fost pus cu silicon pentru ca asa au considerat mecanicii care au lucrat ultima data pe motor.s-au gandit ca daca tot au dat jos capacu degeaba sa nu puna garnituri noi pentru ca nu as fi fost de acord cu aceste costuri suplimentare.

ratcatalin16
09-12-2011, 15:28
5.aceste garnituri daca n-au fost schimbate de multa vreme devin casante,deci...nu puneti la loc in speranta ca va fi bine pentru ca o sa patiti la fel ca mine.
se curata de mizerie/ulei dupa care se pun garniturile noi in capac si se monteaza la loc in ordine inversa.

ratcatalin16
09-12-2011, 15:35
in speranta ca va fi de ajutor colegilor de pe forum am deschis acest thred chiar de ziua mea,toata treaba dureaza in mod normal aprox 40/45 min.in timp ce fac o poza desfac doua suruburi :p
deasemenea poate fi de ajutor si celor care vor sa schimbe setul de bujii,practic sunt aceeasi pasi de urmat,binenteles ca nu va trebui sa ajungem sa dam jos capacul :laugh:
cu asta cred ca am terminat,bafta la mesterit si nu uitati,decat sa dam bani la "meseriasi" mai bine investim in scule!!! :laugh:

m_top
13-12-2011, 23:01
Multumim!

Am facut operatia asta tot singur,in vara ce a trecut.Si se pare ca m-am descurcat bine,fara cunostinta de cauza :laugh:

KILLER_BMW
14-12-2011, 00:07
in speranta ca va fi de ajutor colegilor de pe forum am deschis acest thred chiar de ziua mea,toata treaba dureaza in mod normal aprox 40/45 min.in timp ce fac o poza desfac doua suruburi :p
deasemenea poate fi de ajutor si celor care vor sa schimbe setul de bujii,practic sunt aceeasi pasi de urmat,binenteles ca nu va trebui sa ajungem sa dam jos capacul :laugh:
cu asta cred ca am terminat,bafta la mesterit si nu uitati,decat sa dam bani la "meseriasi" mai bine investim in scule!!! :laugh:

Sa ne traiesti si La Multi Ani:thumbup:
Vad ca de ziua ta in loc sa chefuiesti,sa te simti bine...tu te-ntretii cu mecanica:laugh:Adevaru e ca esti infectat,clar...trebuia si o poza cu grataru cu mici...cred ca era p-acolo pe undeva:laugh:

ratcatalin16
14-12-2011, 13:18
mersi mult,precis ca si eu m-am infectat cu microbu,deja de multi ani,ash putea sa zic ca asa am crescut,indrumat de taicamiu :).tocmai venise garnitura si n-am avut stare pana n-am pus-o dupa care am sarit partea cu grataru direct la vinoase...pfuuu...sa lasat greu!
m-top;...acuma ce sa zic,daca tu te-ai descurcat inseamna ca e un thread inutil din punctul tau de vedere,cel putin asta am inteles eu!

m_top
14-12-2011, 21:14
Pt mine,intreadevar,inutil.
Dar apreciezi foarte mult ca ai avut rabdare sa precizezi pasii necesari si sa atasezi si poze. :thumbup:

SILVIU76
14-01-2012, 14:12
Mulţumesc şi eu pentru acest DIY.
Chiar dacă nu am acum nevoie de această schimbare, pe viitor -mi va fi folositor DIY-ul.
Sunt multe "operaţii" pe care le putem face singuri fără probleme şi fără a avea nevoie de meseriaşi.
Şi ai dreptate, mai bine investim n scule... sper şi eu să cumpăr o trusă cu tubulare de calitate că-i necesară. :rolleye: