PDA

View Full Version : oboseste la ... figuri

free4wayu
06-08-2007, 21:52
am 328 si cand fac figuri cu ea, adica plecari in dunga, cercuri si cateodata si frana brusca pana la 0, urmatoarele 30 de sec-1 minut imi vibreaza volanul intre 1000 si 2000 rpm si se aprinde slab becul de baterie-alternator.

prima data am crezut ca vibratia in volan e de la pompa de servo, apoi ca e uleiul subtire si nu face presiune, am schimbat uleiul si vad ca daca pun pana aproape de sus, gasesc picaturi pe sub ea cand parchez si folosesc mult stanga-dreapta pe loc, dar curge pana ajunge la jumatea vasului si apoi acolo ramane, oricat as chinui-o dup-aia... dar vibratia ramane.

aceeasi chestie o face cand pun frana de la 70 la 0 sa zic.... parca oboseste ceva....

becul de baterie a inceput sa se apinda de curand, concomitent cu sindromul de mai sus, dar se aprinde slab si cand accelerez se stinge...

poate sa fie cureaua care antreneaza si pompa de servo si alternatorul de vina? sa patineze? ea pare buna, un pic unsuroasa sa zic.... dar daca e asta cauza, de ce nu patineaza tot timpul???

e o chestie enervanta, nu face extrem de tare, o simt doar eu in volan, ceilalti pasageri doar se bucura ca fuge masina de fund ...:), dar eu sunt si genul care se streseaza din orice, mai ales cand vine vorba de zgomote sau defecte la masina.

va astept cu posibile explicatii, mersi

luci e34
10-08-2007, 01:53
sunetu motorului nu e schimbat?pana cand isi revine?e posibil ca mot sa scada in turatie sub relantiul lui si atunci incarcarea bat nu e suficienta si aprinde becu motorul nu e centrat la turatie mai joasa decat relantiu si trepideaza asta e explicatia.cauza poate fi shiberul (iti regleaza relantiu vacuum electric aflat sub galeria de admisie )dar sa stii ca un motor exploatat la limite maxime isi schimba pt cateva sec sau chiar min mersul pt ca pistoanele se dilata excesiv si frecarea pe camasa e mai dura provocand vibr ce le simti tu in volan becu nu e normal sa se aprinda poate ca periile sunt pe duca in privinta asta dute la mecanic dar cu vibratia nu cred ca te poate aj nimeni eventual invata sa te invirti fara sa omori asa tare motoru foloseste_te de balansu partii din spate dupa ce au rupt aderenta rotile nu-ti mai trebuie atatea ture la motor scuze nu te invat ce sa faci nu t supara p mine dar se va bucura motoru tau

free4wayu
10-08-2007, 13:06
motorul merge impecabil, exact ca de obicei, relantiul e exact cat trebuie, nu scade un gram, am scris mai sus ca vibreaza intre 1000 si 2000 de ture, nu la relanti. am sa dau cu niste degresant pe curea sa vad daca mai face si atunci....
azi a facut iar, i-am dat a 2-a si a 3-a blana si apoi frana destul de tare si a inceput... de data asta fara bec de alternator, ala o singura data mi-a facut pana acum.....
in volan se simte exact ca atunci cand nu mai ai ulei la servo, stiu de la alta masina care facea identic, dar aia avea un furtun fisurat si pierdea tot timpul....
daca nu o fi cureaua, cred ca o sa trebuiasca sa inlocuiesc pompa de servo...

mersi de idee, dar nu cred ca e cum spui tu....

alte opinii?