PDA

View Full Version : Diferite probleme cu X3 2.0d - 2006

emy4bmw
24-10-2011, 10:19
Asa cum scrie in titlul topicului, masina e un Bmw X3 cu motor de 2.0d an de fabricatie 2006.

probleme: Variatii la relanti: turatiile de la relanti variaza +/- 100 rpm si e enervant. Sigur nu trebuie sa faca asa si vreau sa o rezolv.
O alta problema observata: Desi motorul trage bine, turbina fluiera puternic. Am mai avut motoare turbo, insa niciunele nu fluierau atat de tare. Mi-e teama ca ar putea avea ceva uzura la axul turbinei si ar trebui reconditionata/schimbata. Stiti cumva cat ar costa? Voi ce parere aveti si ce sfaturi imi puteti da?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Emy.

dezsoszabi
24-10-2011, 21:00
Asa cum scrie in titlul topicului, masina e un Bmw X3 cu motor de 2.0d an de fabricatie 2006.

probleme: Variatii la relanti: turatiile de la relanti variaza +/- 100 rpm si e enervant. Sigur nu trebuie sa faca asa si vreau sa o rezolv.
O alta problema observata: Desi motorul trage bine, turbina fluiera puternic. Am mai avut motoare turbo, insa niciunele nu fluierau atat de tare. Mi-e teama ca ar putea avea ceva uzura la axul turbinei si ar trebui reconditionata/schimbata. Stiti cumva cat ar costa? Voi ce parere aveti si ce sfaturi imi puteti da?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Emy.

Salut.

Cu turbina nu stiu daca are problema, nu stiu ce inseamna la tine fluierat puternic, unchiul are aceeasi masina ca si tine , doar ca din 2008 tot motor 2.0d, o are de noua, iar fluieratul acela un pic mai puternic ca la alte masini diesel o are de cand a iesit pe poarta fabricii, mie mi se pare normal...acuma poate "puternic" la mine e altcv la tn e altcv :P

tricsi2005
14-11-2011, 14:53
La un BMW X3 din 2005, cutie manuala, se aude un pocnet in zona cardan spate cand e scoasa la liber din treapta 1 si 2. La un service au zis ca trebuie schimbata cutia de transmisie, care costa ceva, altcineva zicea ca s-ar putea sa fie uleiul din cutie si din grup. Ati mai intampinat careva astfel de probleme?