PDA

View Full Version : Tremurat volan la frānare

murzo
11-08-2011, 12:51
Salutare tuturor !

De ceva vreme īmi bat capul cu o problemă supărătoare. Am tot citit alte posturi asemănătoare pe forum, īnsă soluția nu am găsit-o.

Este vorba de un 120D din 2006, iar problema este că volanul tremură foarte ușor īn mers īntre 80-100km/h, īnsă ceva mai tare (suportabil) īntre 110 și 75km/h atunci cānd frānez ușor.
Roțile tocmai sunt echilibrate de 2 zile, discurile (toate patru) și plăcuțele au fost schimbate cu 4,000km īn urmă. Ca marcă sunt ATE atāt discurile cāt și plăcuțele.
Precizez că cei 4,000km au fost făcuți īn măsura de 95% pe autostrăzi, așadar frānări destul de puține. Mai mult, n-aș crede că sunt ovalizate discurile pentru că nu le-am īncins atāt de tare īncāt o baltă (?!) să le fi deformat.
Mai mult, cauciucurile sunt și ele ok - cel puțin așa arată. Au aproximativ 20k km, după profil ar fi undeva la jumătatea uzurii.

Așadar, problema este altundeva, īnsă nu știu ce ar putea fi. Ok, rămāne varianta să merg la Service BMW și să facă ei o verificare, īnsă parcă aș vrea să mă descurc singur și să scutesc ceva bănuți.

Eu tot am īn cap perioada cānd mașina avea Run-Flat și "plāngea" la gropile din Romānia. Deși am mers foarte prudent la gropi, știu că am dat destul de tare īn vreo 2 (noapte fiind). Oricum, asta se īntāmpla cu mai bine de 25k km īn urmă.
Īntr-adevăr, la vulcanizare mi-au găsit o janta strambă, care a fost īndreptată la momentul respectiv. Totuși e irelevant dat fiind că și cu jențile+cauciucurile de iarnă mașina are comportamentul mai sus menționat.

Scuzați-mi postul prea lung, īnsă īmi stă pe cap această problemă și tare aș vrea să găsesc o soluție pe acest forum. :)

Īn speranța unor răspunsuri la obiect (i.e. fără sfaturi de genul: echilibrează roțile, schimbă discurile, schimbă roțile :d) , vă mulțumesc.

Ivan
12-08-2011, 09:55
Schimba discurile de frana cu discuri originale si nu vei mai avea probleme. Si eu am pus discuri BREMBO cu striatii vezi doamne si am mers cu ele 2500km si au inceput sa bata. De ce crezi ca sunt asa de scumpe cele originale?:whistle: Necazul este ca si cele originale tin relativ putin 30.000-60.000km. Depinde mult si de stilul de condus. A si inca ceva. Foarte multe piese auto, desi par originale sau de producatori cu renume, sunt chinezarii sau turcisme.

murzo
12-08-2011, 10:52
Mersi pentru răspuns. Ce īnseamnă "originale" ? Iar ATE nu este un producător de calitate ?
Tind foarte mult să cred că nu sunt discurile. După cunoștințele mele, dacă ar fi discurile s-ar simți o pulsație (bătaie) ușoară și īn pedala de frānă. Ceea ce nu se īntāmplă. Mai mult, nu ar frāna constant ci īn trepte. Iarăși nu e cazul.

Discurile actuale nu au nicio striație, nici nu sunt perforate (aka sport). Habar nu am cu ce producător de discuri colaborează BMW.

Īn concluzie, pentru a putea lămuri 100% problema discurile, ce test se poate face pentru a spune cu certitudine că sunt discurile de vină ?!

Mulțumesc.

murzo
12-08-2011, 10:56
Ah, și īncă ceva. După cum am zis īn primul post, stilul de condus a fost unul lejer majoritatea timpului. Pe autostrăzi, frānări rare. Foarte rar am solicitat frāna mai mult, pe ceva drumuri de munte. Īn rest, condus decent :d. Deci nu sunt uzate decāt foarte puțin - 4,000KM .

cefi
12-08-2011, 11:32
Mersi pentru răspuns. Ce īnseamnă "originale" ? Iar ATE nu este un producător de calitate ?
Tind foarte mult să cred că nu sunt discurile. După cunoștințele mele, dacă ar fi discurile s-ar simți o pulsație (bătaie) ușoară și īn pedala de frānă. Ceea ce nu se īntāmplă. Mai mult, nu ar frāna constant ci īn trepte. Iarăși nu e cazul.

Discurile actuale nu au nicio striație, nici nu sunt perforate (aka sport). Habar nu am cu ce producător de discuri colaborează BMW.

Īn concluzie, pentru a putea lămuri 100% problema discurile, ce test se poate face pentru a spune cu certitudine că sunt discurile de vină ?!

Mulțumesc.

Eu stiam ca BMW pune discuri si placute de frana ATE.Eu pana in acest moment nu am gasit producator mai ok.Cunosc insa persoane care au pus discuri de frana aftermarket si chiar daca erau noi,erau foarte usor ovalizate.
Cand am avut simptome asemanatoare,era de la faptul ca la vulcanizare nu mi-au echilibrat bine rotile.
Daca esti foarte sigur ca discurile sunt ok,jantele nu sunt strambe,anvelopele nu au galme si nu sunt uzate neuniform,sunt foarte bine echilibrate,nu iti mai ramane de verificat decat articulatia directiei.

murzo
12-08-2011, 11:37
cefi sunt sigur de discuri din motivele enumerate mai sus, īnsă nu sunt 100% sigur că jențile nu sunt lovite. Cauciucurile nu prezintă nicio gālmă - dar asta uitāndu-mă eu cu ochiul meu de neprofesionist :) .
Așadar, e posibil ca din cauza unor imperfecțiuni īn cauciuc să fie aceast tremurat ? Dar dacă ar fi jantele și/sau cauciucurile de vină, de ce nu s-ar simți așa pronunțat și la rulat cu viteză constantă ?!

Cred că pasul următor ar fi un schimb de cauciucuri. După aia trec la direcție.

cefi
12-08-2011, 11:40
cefi sunt sigur de discuri din motivele enumerate mai sus, īnsă nu sunt 100% sigur că jențile nu sunt lovite. Cauciucurile nu prezintă nicio gālmă - dar asta uitāndu-mă eu cu ochiul meu de neprofesionist :) .
Așadar, e posibil ca din cauza unor imperfecțiuni īn cauciuc să fie aceast tremurat ? Dar dacă ar fi jantele și/sau cauciucurile de vină, de ce nu s-ar simți așa pronunțat și la rulat cu viteză constantă ?!

Cred că pasul următor ar fi un schimb de cauciucuri. După aia trec la direcție.

Ba da,se simte,mai ales in cazul unei anvelope cu galma.Cand am avut galma la o anvelopa,pana pe la 140-150km/h nu simteam nimic,iar la franare,doar cand o faceam la viteze de peste 100km/h
Tu spuneai parca ca si cu rotile de iarna se comporta la fel.

murzo
12-08-2011, 11:42
La frānări de peste 100km/h parcă totuși nu se simte așa rău ca la 100-80.
Īn cazul tău gālma era vizibilă ? Adică e posibil să fie pe interior sau īntr-o zonă īn care nu o pot vedea uitāndu-mă la roata pusă pe mașină ?!

Trebuie să găsesc undeva 2 roți de īmprumut să mă lamuresc dacă tremură la fel cu altele - eventual să fie și noi :) .

Mulțam pentru sfat. :thumbup:

cefi
12-08-2011, 11:46
A fost vizibila doar dupa ce am ridicat masina pe elevator si am invartit de roata.Era pe interior.
In mod normal,astia de la vulcanizare trebuie sa o vada cand fac echilibrarea.
Daca totul e ok de la roti,du-o la un service bun(nu neaparat reprezentanta) sa-ti faca o constatare la articulatia directiei,poate ai dusa vreo bucsa,etc

murzo
12-08-2011, 11:49
Mda, la asta mă gāndeam și eu - c-ar fi văzut-o ei totuși.
Poate o fi totuși pe interiorul cauciucului vreun defect. Nu e cine știe ce marca de anvelope - Continental Premium Contact 2. Cam vechi modelul.

Ivan
12-08-2011, 14:39
Problema sta in felul urmator:
-o roata cu geanta neindoita (se poate verifica geanta fara cauciuc pe masina de echilibrat) si cauciuc nou tot necesita echilibrare pentru ca nu sunt prfecte. Dar echilibrarea se face la o viteza mica. Mai mult conteaza si factorul de eroare al aparatului de echilibrat (care la multe se poate seta dupa dorinta), eroarea mai mare reglata (setata) la viteza mica a aparatului = echilibrare mai usor de realizat dar la viteze mari de rulare apar probleme.
-o masina cu rotile prost sau neechilibrate corect va produce batai in volan si la accelerari si la franari
-BMW-urile sunt cunoscute pentru aceste probleme, batai la franarile intre vitezele 100-120km\h. Acest lucru se datoreaza greutatii pe rotile din fata a masinii si a fortelor foarte mari care apar. Discul de frana se incinge la o temperatura f. ridicata si se ovalizeaza. Un disc se poate verifica pe strung (dar nu recomand rectificarea lui pe strung sub nici o forma).
-discurile noi montate pe o masina necesita rodaj obligatoriu. Asta inseamna ca in primii 2000 de km franarile sa se faca gradual (nu brusc) si nu repetate pe cat posibil.
Revenind la probelma ta.
Daca nu ai bataie si cand accelerezi dute si i-ati discuri noi originale BMW. Magazinul unde le comanzi poate sa-ti aduca si tre sa aiba emblema BMW pe cutii si codurile de producator BMW.

lokut
14-08-2011, 15:06
eu asi zice sa verivici si bucsile de la brate chiar daca par ok ,ceva similar am patit si eu cu ceva timp in urma la franare trepida volanul si tot asa ca sunt discurile duse gentile la fel cauciucurile si ele etc pana la urma am schimbat boar bucsile si ce sa vezi nu mai trepida nimic bucsile nu erau rupte ci doar inbatranite permitand rotii un joc destul de mare mai mare decat normal mult au spus ca nu sunt alea de vina dar nah am facut de capul meu si de data asta am nmerit o iar cu echilibratul gentilor eu zic sa mai incerci si prin alte parti am echilibrat si eu la unu si chiar am vazut ca masinaria dadea 0 dar pe la 120 incepea sa trepideze am zis sa le mai fac odata dar la altul si ce sa vezi a disparut (cica si masinariile alea de echilibrat trebuiesc calibrate din nou dupa un anumit timp un fel de service sa zicem)dar aici nu stiu zau cine le face:rockon:

murzo
14-08-2011, 22:40
Problema sta in felul urmator:
-o roata cu geanta neindoita (se poate verifica geanta fara cauciuc pe masina de echilibrat) si cauciuc nou tot necesita echilibrare pentru ca nu sunt prfecte. Dar echilibrarea se face la o viteza mica. Mai mult conteaza si factorul de eroare al aparatului de echilibrat (care la multe se poate seta dupa dorinta), eroarea mai mare reglata (setata) la viteza mica a aparatului = echilibrare mai usor de realizat dar la viteze mari de rulare apar probleme.
-o masina cu rotile prost sau neechilibrate corect va produce batai in volan si la accelerari si la franari
-BMW-urile sunt cunoscute pentru aceste probleme, batai la franarile intre vitezele 100-120km\h. Acest lucru se datoreaza greutatii pe rotile din fata a masinii si a fortelor foarte mari care apar. Discul de frana se incinge la o temperatura f. ridicata si se ovalizeaza. Un disc se poate verifica pe strung (dar nu recomand rectificarea lui pe strung sub nici o forma).
-discurile noi montate pe o masina necesita rodaj obligatoriu. Asta inseamna ca in primii 2000 de km franarile sa se faca gradual (nu brusc) si nu repetate pe cat posibil.
Revenind la probelma ta.
Daca nu ai bataie si cand accelerezi dute si i-ati discuri noi originale BMW. Magazinul unde le comanzi poate sa-ti aduca si tre sa aiba emblema BMW pe cutii si codurile de producator BMW.

Mersi pentru lămuriri.
Īntr-adevăr, discurile și plăcuțele au fost schimbate de mine (+ un ajutor important :) ). Deci niciun test de frānare dupa schimbarea discurilor. Totuși nu am "alergat" prea tare dupa schimbul respectiv, dar nu-mi amintesc totuși dacă n-au existat ceva frānări mai violente.

De ce este o problema specifică BMW ?! Greutate mare pe roțile față au mai toate mașinile. Mai mult, seria 1 pare foarte bine echilibrată dpdv al greutații pe cele 2 punți. Eu declară un 50/50, īnsă nu știu pe ce motorizare.

La accelerare nu am bătăile respective. Dar īntre ~80 - 100km/h tremură foarte ușor volanul. Nu e supărător, dar la frānare este.

Dacă susții că discurile nu sunt bune, nu ar trebui să trepideze și pedala de frānă ?! Discuri originale BMW s-a mai discutat mai sus. Ce īnseamnă ?! Nu sunt ATE ?!

Ivan
14-08-2011, 23:39
Pedala de frana nu trepideaza cand discul este ovalizat !!! Pistonul apasa perpendicular (din lateral) pe disc, ar trepida daca ar fi ondulat.
Nu stiu cine produce discurile de frana pentru BMW. Dar daca iei originale trebuie sa aiba sigla BMW si codul pe cutie.
Exemplu: stiu ca uleiul folosit de BMW la motoare este Castrol, dar eu nu pun Castrol, ci cel care are stanta BMW pe cutie si e original (conturul emblemei BMW tre sa fie ca din staniol) .:d
Trebuie sa acorzi mare atentie la ce cumperi si de unde. Exista multe produse pe piata contrafacute si vanzatorilor le convine sa aduca acest gen de produse. Daca se vad prinsi cu mata-n sac zic ca nu au stiut ca tra-la-la.:whistle:
Asa ca mare grija.
Pentru linistea ta daca doresti sa te convingi ca nu ai probleme de jocuri la roti poti merge la un test acolo unde faci verificarea tefnica periodica. Se vad orice probleme de jocuri .
BAFTA!

murzo
15-08-2011, 11:30
eu asi zice sa verivici si bucsile de la brate chiar daca par ok ,ceva similar am patit si eu cu ceva timp in urma la franare trepida volanul si tot asa ca sunt discurile duse gentile la fel cauciucurile si ele etc pana la urma am schimbat boar bucsile si ce sa vezi nu mai trepida nimic bucsile nu erau rupte ci doar inbatranite permitand rotii un joc destul de mare mai mare decat normal mult au spus ca nu sunt alea de vina dar nah am facut de capul meu si de data asta am nmerit o iar cu echilibratul gentilor eu zic sa mai incerci si prin alte parti am echilibrat si eu la unu si chiar am vazut ca masinaria dadea 0 dar pe la 120 incepea sa trepideze am zis sa le mai fac odata dar la altul si ce sa vezi a disparut (cica si masinariile alea de echilibrat trebuiesc calibrate din nou dupa un anumit timp un fel de service sa zicem)dar aici nu stiu zau cine le face:rockon:

Hm, și cum aș putea face eu personal să verific bucșile ?
Sorry dacă e o īntrebare prostească, dar nu prea mă pricep :d

murzo
15-08-2011, 11:37
Pedala de frana nu trepideaza cand discul este ovalizat !!! Pistonul apasa perpendicular (din lateral) pe disc, ar trepida daca ar fi ondulat.
Nu stiu cine produce discurile de frana pentru BMW. Dar daca iei originale trebuie sa aiba sigla BMW si codul pe cutie.
Exemplu: stiu ca uleiul folosit de BMW la motoare este Castrol, dar eu nu pun Castrol, ci cel care are stanta BMW pe cutie si e original (conturul emblemei BMW tre sa fie ca din staniol) .:d
Trebuie sa acorzi mare atentie la ce cumperi si de unde. Exista multe produse pe piata contrafacute si vanzatorilor le convine sa aduca acest gen de produse. Daca se vad prinsi cu mata-n sac zic ca nu au stiut ca tra-la-la.:whistle:
Asa ca mare grija.
Pentru linistea ta daca doresti sa te convingi ca nu ai probleme de jocuri la roti poti merge la un test acolo unde faci verificarea tefnica periodica. Se vad orice probleme de jocuri .
BAFTA!

Īntr-adevăr, legat de ulei și eu am trecut de la Castrol la BMW Original deși am īnțeles c-ar fi oarecum același.
Hm, deci exista și discuri ovalizate și odulate . Good to know :) .

Cred c-am uitat să spun ceva. Unul dintre motivele pentru care am pus discuri noi + plăcuțe a fost că *vibra* la fel volanul la frānare și cu discurile vechi. Eu am crezut ca ele sunt de vină fiind cele originale de pe mașină. Am impresia că tremuratul a dispărut pentru cāteva sute de km cu cele noi după care a apărut. Sigur are de-a face și cu (dez)echilibrarea roților, īnsă la mers cu viteză constantă e prea puțin vizibil 'tremuratul'.

E oarecum clar. Trebuie să īncerc și alte roți - mi se pare simplu de realizat. După care verificat jocuri la bucșe. Ulterior un alt schimb de discuri ...

Mulțam pentru sfaturi.