PDA

View Full Version : DIY- Simulare plasa scaun rupta pentru cei cu airbagul aprins toate modelele bmw

papu84
29-07-2011, 05:54
Din cate stiu, majoritatea bmw-urilor E46 si E60 au aceasta problema. Se aprinde becul de la airbag iar pe tester apare Passager Seat Mat.

Aceasta este plasa de pe scaunul pasager care se intrerupe si atunci apare aceasta eroare. Sunt 2 variante, 1 ar fii inlocuirea ei, 2 pacalirea modulului airbag pentru a simula ca plasa este ok.

voi atasa mai jos o poza, este facuta de mine, dar este in engleza, nu cred ca e problema si va descurcati.

Pe scurt, ridicati cat mai sus scaunul pasager, intrati pe usa din spate si va uitati sub scaun. Daca aveti modulul pe care scrie SBE este mai simplu, daca aveti mufa cu 3 fire, este un pic mai greu. La dodelele mai noi cele cu cheie cartela modulul SBE este ascuns sub scaun si este un pic mai complicat (dureaza mai mult) la modelel la care gasiti sub scaun modulul SBE (cel din poza) este cel mai simplu.

Rotiti modulul sbe pina cand acesta se desprinde de scaun. scoateti din el mufa cu fir albastru si alb care pleaca spre scaunul pasager.
Cu un cleste taiati firele care ies din scaun si se duc in mufa. Veti obtine o mufa cu 2 fire (albasru si alb)
Lipiti o dioda si o rezistenta de 200 ohmi cum vedeti in poza. Puneti mufa la loc in modul. La e46 facelift se stinge singur becul, la E46 vechi trebuie tester. La e60 din cate stiu trebuie tester.

La E60 fie aveti modul SBE ca mai sus, fie cand va bagati sub scaun vedeti decat o mufa cu un fir gri care pleaca spre scaun. Scoateti mufa cu firul gri si urmariti firul. Desfaceti pielea din cleme si urmariti firul. Veti gasi un modul din silicon transparent din care iese o panglica cu 4 fire (o panglica plasticata)

Taiati acea panglica si scoateti mufa de la modul ca sa puteti lua modulul acasa.

Cu un cutter taiati siliconul in asa fel incat sa puteti lipi rezistentele pe contactele bagate in silicon.

Lipiti cele 2 rezistente ca in poza.

Puneti modulul inapoi, mufa inapoi si resetati. Va merge.

Modelul cu rezistenta de 200 ohmi si dioda este luat de pe net si scrie ca simuleaza ca si cum ar sta cineva pe scaun. Deci in caz de accident airbagul pasager va sari

In varianta a doua aceea cu 2 rezistente de 150 este inventia mea. Am masurat o plasa fara sa stea nimeni pe scaun si are in jur de 800 ohmi. Cand se asaza cineva pe ea are in jur de 200 ohmi

Ca sa fiu sigur, am pus de 150 0hmi.
spor la treaba.

papu84
21-08-2011, 16:52
tin sa va spun ca am verificat zilele trecute cu un tester si e cam nasol. Schema pe care v-am prezentat-o simuleaza ca si cum nu ar fii nimeni pe scaun. Am facut niste experimente si in final am reusit sa-i dau de cap.

Am pus un update cu noua schema. Aceasta este probata, Am probat-o si pe un e46 pe un tester, cand bag mufa imi spune seat occupied, iar pe un E60 cand pun in circuit dioda si rezistenta imi sta aprins becul de la centura chiar daca am pusa centura in dreapta. trebuie neaparat sa pun si centura in stinga altfel ma atentioneaza. In concluzie si la E60 simuleaza ca este cineva pe scaun.

In concluzie cu aceasta schema airbagul va sari 100%. nu garantez pentru prima schema cea cu 2 rezistente la care o sa mai lucrez si va voi informa.

Cei care au facut-o deja o pot schimba fara un tester. Luat contactul, schimbati montajul si gata, nu va reaparea eroarea in bord

cy-37
29-01-2012, 14:50
stii cumva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta de la airbag-ul soferului la e39?ms

papu84
29-01-2012, 21:28
stii cumva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta de la airbag-ul soferului la e39?ms

la e39 e schema de la e46

papu84
29-01-2012, 22:22
la e39 e schema de la e46

scuze, nu am citit intrebarea atent. este 3 ohmi in loc de airbag sau pui mai simplu un bec de 5w de pozitie ca merge.

cy-37
30-01-2012, 08:43
multumesc

and91_bn
13-06-2012, 11:25
deci pana la urma, pentru e46, trebuie rezistenta de 200ohmi ca in prima schema sau 32kohmi ca in a doua schema?

papu84
13-06-2012, 11:58
deci pana la urma, pentru e46, trebuie rezistenta de 200ohmi ca in prima schema sau 32kohmi ca in a doua schema?

32k trebuie schema de la update :)

and91_bn
13-06-2012, 22:43
mersi...revin cu rezultatul

mihay
20-07-2012, 21:27
o schema mai simpla daca nu o poza mai clara am un e39 si ma dispera becul de la airbag (schema mai simpla ) adica sa o pot face si eu

cincerul
21-07-2012, 09:02
Mai simplu de asa nu cred ca se poate..

Sile12
21-09-2012, 15:22
Am o problema si eu poate ma ajuti te rog.Am un E39 din `97 528i. Am cumparat resistentele + dioda am facut schemele dar tot la fel face,adica se aprinde se stinge si ramane aprins. Rezistentele am luat de 150 ohm si dioada 1N4007 , trebuie tester sa sting becu? sau nam pus cumva eu alea bine...?

and91_bn
22-09-2012, 00:54
incearca o stergere cu testerul...daca ti-a reusit operatia, se stinge, daca nu, se va aprinde din nou

Sile12
22-09-2012, 09:38
Azi ma duc la tester,va tin la curent.

mihai_farcas
19-10-2012, 21:34
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa rezolv cu becul cu pricina. Nu ma deranjeaza foarte mult becul , ci gandul ca cine e cu mine in dreapta, in caz de accident poate pati ceva din cauza problemei stupide pe care o are masina mea. Am sunat pe la `baietii` care se ocupa de bmw-uri, dar vor 50 de euro pe o rezolvare care din cate am citit e destul de simpla. Din nefericire nu ma pricep, ma puteti ajuta careva? Eu sunt din Cluj, si as putea sa aduc masina prin imprejurimi in ideea in care reuseste cineva sa ma ajute. As vrea sa functioneze airbag-ul din dreapta, adica pasagerul sa fie in siguranta.

suru
06-11-2012, 10:27
am eu o plasa (senzor prezenta) din dezmembrari 150 lei.0740504507
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa rezolv cu becul cu pricina. Nu ma deranjeaza foarte mult becul , ci gandul ca cine e cu mine in dreapta, in caz de accident poate pati ceva din cauza problemei stupide pe care o are masina mea. Am sunat pe la `baietii` care se ocupa de bmw-uri, dar vor 50 de euro pe o rezolvare care din cate am citit e destul de simpla. Din nefericire nu ma pricep, ma puteti ajuta careva? Eu sunt din Cluj, si as putea sa aduc masina prin imprejurimi in ideea in care reuseste cineva sa ma ajute. As vrea sa functioneze airbag-ul din dreapta, adica pasagerul sa fie in siguranta.

papu84
19-12-2012, 06:33
Am o problema si eu poate ma ajuti te rog.Am un E39 din `97 528i. Am cumparat resistentele + dioda am facut schemele dar tot la fel face,adica se aprinde se stinge si ramane aprins. Rezistentele am luat de 150 ohm si dioada 1N4007 , trebuie tester sa sting becu? sau nam pus cumva eu alea bine...?

scuze ca vad abia acum dar tu trebuie sa faci schema pt e46 adica rezistenta de 32k nu de 150 ohmi :) si da, tre sa pui pe tester, vezi respecta culorile cum le-am facut eu in poza ca altfel nu va merge. succes

papu84
19-12-2012, 06:36

nu ai scris ce masina ai ca sa te putem ajuta.

papu84
19-12-2012, 06:40
am eu o plasa (senzor prezenta) din dezmembrari 150 lei.0740504507

nu vreau sa fiu rau, pretul pt plasa este bun dar crezi ca merita sa desfaci scaunul k sa schimbi plasa? La unii e greu sa faca schema aia dapai sa demonteze scaunul, tu probabil daca o vinzi ai scos-o de la un scaun si ai vazut cat timp dureaza sa-l demontezi. Nu cred ca se merita sa inlocuiesti plasa aia cu una sh. Ai nevoie de multa indemanare, rabdare si pricepere pentru a monta inapoi tapiteria pe scaun si sa stea bine altfel o sa arate ca draq... schema aia se face in 5 minute cu buget de 2 lei... nu o lua personal e doar o parere !

Sile12
19-12-2012, 08:44
Din cate am mai citit si eu pe forumuri in afara plasei mai trebuiesc cumparate si clemele acelea de prindere a materialului pe scaun,si chiar daca ai becu aprins in bord,airbagul in caz de accident tot sare.Cel putin asa a fost la un prieten,avea un 520I din 96` a daramat un sens giratoriu si au sarit toate airbag-urile.Daca gresesc rog sa ma corectati cei care va pricepeti mai mult.

99buz
04-02-2013, 23:32
Din cate stiu, majoritatea bmw-urilor E46 si E60 au aceasta problema. Se aprinde becul de la airbag iar pe tester apare Passager Seat Mat.

Aceasta este plasa de pe scaunul pasager care se intrerupe si atunci apare aceasta eroare. Sunt 2 variante, 1 ar fii inlocuirea ei, 2 pacalirea modulului airbag pentru a simula ca plasa este ok.

voi atasa mai jos o poza, este facuta de mine, dar este in engleza, nu cred ca e problema si va descurcati.

Pe scurt, ridicati cat mai sus scaunul pasager, intrati pe usa din spate si va uitati sub scaun. Daca aveti modulul pe care scrie SBE este mai simplu, daca aveti mufa cu 3 fire, este un pic mai greu. La dodelele mai noi cele cu cheie cartela modulul SBE este ascuns sub scaun si este un pic mai complicat (dureaza mai mult) la modelel la care gasiti sub scaun modulul SBE (cel din poza) este cel mai simplu.

Rotiti modulul sbe pina cand acesta se desprinde de scaun. scoateti din el mufa cu fir albastru si alb care pleaca spre scaunul pasager.
Cu un cleste taiati firele care ies din scaun si se duc in mufa. Veti obtine o mufa cu 2 fire (albasru si alb)
Lipiti o dioda si o rezistenta de 200 ohmi cum vedeti in poza. Puneti mufa la loc in modul. La e46 facelift se stinge singur becul, la E46 vechi trebuie tester. La e60 din cate stiu trebuie tester.

La E60 fie aveti modul SBE ca mai sus, fie cand va bagati sub scaun vedeti decat o mufa cu un fir gri care pleaca spre scaun. Scoateti mufa cu firul gri si urmariti firul. Desfaceti pielea din cleme si urmariti firul. Veti gasi un modul din silicon transparent din care iese o panglica cu 4 fire (o panglica plasticata)

Taiati acea panglica si scoateti mufa de la modul ca sa puteti lua modulul acasa.

Cu un cutter taiati siliconul in asa fel incat sa puteti lipi rezistentele pe contactele bagate in silicon.

Lipiti cele 2 rezistente ca in poza.

Puneti modulul inapoi, mufa inapoi si resetati. Va merge.

Modelul cu rezistenta de 200 ohmi si dioda este luat de pe net si scrie ca simuleaza ca si cum ar sta cineva pe scaun. Deci in caz de accident airbagul pasager va sari

In varianta a doua aceea cu 2 rezistente de 150 este inventia mea. Am masurat o plasa fara sa stea nimeni pe scaun si are in jur de 800 ohmi. Cand se asaza cineva pe ea are in jur de 200 ohmi

Ca sa fiu sigur, am pus de 150 0hmi.
spor la treaba.
Este valabil si cand apare martorul de airbag impreuna cu cel al centurii?e60.
Nimeni nimic?

papu84
06-02-2013, 02:02
Este valabil si cand apare martorul de airbag impreuna cu cel al centurii?e60.
Nimeni nimic?

dap. La e60 cand e plasa rupta apar ambele :) se poate coda cu ncsexpert sa dezactivezi plasa. Sau faci schema aia cu 2 rezistente da tre sa pui testerul sa stergi eroarea dupa aia. Vezi ca daca ai e60 cu cheie romb e modelul cu o dioda si o rezistenta de 32k la modelul cu cartela e schema cu 2 rezistente. La e60 cheie romb e exact ca la e46. Succes

99buz
06-02-2013, 12:56
dap. La e60 cand e plasa rupta apar ambele :) se poate coda cu ncsexpert sa dezactivezi plasa. Sau faci schema aia cu 2 rezistente da tre sa pui testerul sa stergi eroarea dupa aia. Vezi ca daca ai e60 cu cheie romb e modelul cu o dioda si o rezistenta de 32k la modelul cu cartela e schema cu 2 rezistente. La e60 cheie romb e exact ca la e46. Succes

Am fost azi la tester si mi-a aparut eroare la baterie gen tensiune prea mare,si nimic de plasa sau ceva centura,airbag...Electricianul a zis ca la borna + este o mufa si poate a avut ceva contacte imperfecte.Sper sa nu mai apara martorii.Multam pentru raspuns:thumbup:

adyadrian610
07-04-2013, 14:09
pe bmw e36 functioneaza???????

brasi
31-07-2013, 22:25
tin sa va spun ca am verificat zilele trecute cu un tester si e cam nasol. Schema pe care v-am prezentat-o simuleaza ca si cum nu ar fii nimeni pe scaun. Am facut niste experimente si in final am reusit sa-i dau de cap.

Am pus un update cu noua schema. Aceasta este probata, Am probat-o si pe un e46 pe un tester, cand bag mufa imi spune seat occupied, iar pe un E60 cand pun in circuit dioda si rezistenta imi sta aprins becul de la centura chiar daca am pusa centura in dreapta. trebuie neaparat sa pun si centura in stinga altfel ma atentioneaza. In concluzie si la E60 simuleaza ca este cineva pe scaun.

In concluzie cu aceasta schema airbagul va sari 100%. nu garantez pentru prima schema cea cu 2 rezistente la care o sa mai lucrez si va voi informa.

Cei care au facut-o deja o pot schimba fara un tester. Luat contactul, schimbati montajul si gata, nu va reaparea eroarea in bord

Salutare, Am si eu aceeasi problema la un E60, insa cu martorul de la airbag sofer. Pot folosi aceeasi metoda sau trebuie schimbat senzorul? Vreau ca airbagul in caz de impact sa sara. Mentionez ca am resetat de nenumarate ori. Multumesc

papu84
02-08-2013, 02:42
Salutare, Am si eu aceeasi problema la un E60, insa cu martorul de la airbag sofer. Pot folosi aceeasi metoda sau trebuie schimbat senzorul? Vreau ca airbagul in caz de impact sa sara. Mentionez ca am resetat de nenumarate ori. Multumesc

din cate stiu eu nu este senzor in scaunul sofer pt ca nu ar avea rost. Deobicei airbagul sofer sare pt ca doar nu merge masina singura. Vezi sigur ce cod de eroare ai pe airbaguri si merge setat din soft sa-l ignore. E mai simplu. Anunta-ma ce cod de eroare ai.

brasi
02-08-2013, 10:52
din cate stiu eu nu este senzor in scaunul sofer pt ca nu ar avea rost. Deobicei airbagul sofer sare pt ca doar nu merge masina singura. Vezi sigur ce cod de eroare ai pe airbaguri si merge setat din soft sa-l ignore. E mai simplu. Anunta-ma ce cod de eroare ai.

Nu stiu unde pot vedea codul se eroare. In meniu apare Driver's airbag faulty si martirul sta aprins mereu. L-am resetat de vreo 5 ori pana in prezent dar se reaprinde dupa o perioada. Unde pot vedea codul de eroare?

papu84
02-08-2013, 19:15
Nu stiu unde pot vedea codul se eroare. In meniu apare Driver's airbag faulty si martirul sta aprins mereu. L-am resetat de vreo 5 ori pana in prezent dar se reaprinde dupa o perioada. Unde pot vedea codul de eroare?

eu zic ca aproape sigur e plasa din scaunul pasager rupta si de aia tot iti apare. Numai reseta ca resetezi degeaba. Cand te duci la tester s-o resetezi spune-i sa-ti dea pe o hartie codurile de eroare. Cred ca o sa-ti dea ceva de genu OC3 sau passager seat mat break si degeaba resetezi ca eroarea apare iar. Daca ai E60 cu cheia diamant merge schema de E46, e modulul acela mic sub scaun daca ai cu cheie cartela atunci merge decat setat din calculator.

stoenescu_318i
09-01-2014, 16:29
Merge super, multumim tare mult!

Merge super, multumim tare mult!

cronos
18-01-2014, 07:17
Am avut accident frontal, e46 NFL, martor airbag aprins.
Airbag-ul pasagerului a functionat, fara sa am pasager pe scaun.
Presupun ca ar fi functionat si cu pasager pe el.

Drive safe :)

P.S.: Am postat pentru cei care se intrebau daca functioneaza sau nu airbagul.

mios
06-01-2015, 01:26
Salut. Am si eu problema aceasta cu martorii aceia rosii de centura si de airbag aprinsi in bord la E60 din 2005. Pe tester mi-a spus cum ca un anume modul BSM sau ceva de genul, care se afla in stalpul usii dreapta, care funcționează prin fibra, ar fi defect. Stie cineva ceva in legătură cu cazul asta? Oare merge rezolvata problema prin acea dioda+rezistenta si apoi reset din tester?

Spilner
09-01-2015, 00:52
Eu pe masina am un "bypass home made" dinasta
dar cu 2 rezistente de 100 ohm...si o dioda de 1n4001... si martorul aprins..inca nu am avut timp sa ma duc sa il resetez

1.oare daca il las asa e ok pt. pasager...sare airbagul ? (
L-am facut dupa filmuletul de pe youtube ! ce parere aveti ? stie omul ce face ?
https://www.youtube.com/watch?v=x2UqGJ_LK3Y
Mersi

dezsoszabi
09-01-2015, 00:53
dar cu 2 rezistente de 100 ohm...si o dioda de 1n4001... si martorul aprins..inca nu am avut timp sa ma duc sa il resetez

L-am facut dupa filmuletul de pe youtube ! ce parere aveti ? stie omul ce face ?
Mersi

E bun, sare !

Spilner
09-01-2015, 01:06
E bun, sare !

:thumbup:

Cilibiu2010
15-06-2015, 19:54

Mersi
NU sare, ATENTIE, si eu am facut schema de acolo si inca cateva asemanatoare de pe net, si la diagnoza imi zice "Passager seat NOT OCUPIED"adica nu sare airbagul pasagerului, si am inceput sa experimentez singur si am ajuns la aceasi poza care am gasito astazi in acest topic din al doilea post UPDATE, doar ca eu prin teste am pus o rezistenta de 22k nu de 32k, am aflat asta masurand plasa pasagerului observand ca atunci cand este cineva in scaun de la ~ajungea la 15-18kohm iar problema era dioda plasei ca asa se pare ca sunt facute care avea o cadere cam mare de 1.9V pe ea, cea ce trebuia sa fie de maxim 0.6V, am pus dioda in paralel cu plasa si imi functiona corect detectia plasei, dar de teama ca se poate defecta plasa de tot am preferat sa fac montajul din dioda si rezistenta in paralel si sa renunt definitiv la plasa, ca si asa in caz de accident in care iti sare airbagurile, ori ca sare 2 sau sare 8 tot la fel o faci sau dauna totalal dar cred ca viata pasagerului este la fel de importanta sau chiar mai importanta pentru multi dintre noi......stiti voi la ce ma refer...!

radduu
06-02-2016, 18:46
Pentru cei ca mine care habar nu au cu electronica, nu va puteti face pomana si sa imi vindeti o "chestie" dasta care sa functioneze?:sad:

warzanelu
30-03-2017, 00:18
Pana la urma la e46,se pune dioda 4007 si reIstenta de 22k in paralel,da?

papu84
30-03-2017, 02:02
Pentru cei ca mine care habar nu au cu electronica, nu va puteti face pomana si sa imi vindeti o "chestie" dasta care sa functioneze?:sad:

Vino la mangalia si ti-o scot direct din soft fara bypass :D

coco bmw
22-09-2017, 23:18
32k trebuie schema de la update :)

si ptr e 60?

AlexB1
09-10-2018, 11:35
Salut! Am si eu aceeasi problema pe un E87. Imi apar aprinsi martorul pentru centura si cel pentru airbag in bord. Se poate aplica aceeasi solutie, cea cu dioda si rezistenta de 32k? A incercat cineva? Multumesc anticipat!

Ovidius
24-04-2019, 21:44
65258
Am problema cu airbag-ul scaun dreapta cu mufa din poza. Vreo posibilitate de anulare/stingere martor bord ? Am inteles ca din soft nu merge stearsa
Multumesc

Pascualj
01-08-2019, 23:12
Hola, es un placer estar por este foro. Hoy en d√*a es bastante dif√*cil localizar sitios de calidad, y este es uno de ellos.

Pascualj
01-08-2019, 23:13
Hola, es un placer estar por este foro de discusi√≥n. En nuestros d√*as es dif√*cil encontrar sitios de calidad, y este es uno de ellos.