PDA

View Full Version : DIY curatare sau schimbare filtru epurator

whisperer
23-07-2011, 22:05
Ne trebuie o surubelnita torx..

1. pasul intai: se indeparteaza cele doua carcase de peste motor si se desfac cele 5 suruburi

whisperer
23-07-2011, 22:31
2..se indeparteaza carcasa de la filtrul de polen si se desfac cele 3 clipsuri..

whisperer
23-07-2011, 22:35
3. se indeparteaza filtrul de polen

whisperer
24-07-2011, 00:02
4..urmatorul pas,se desfac cele 4 suruburi si se indeparteaza carcasa, suportul filtrului de polen..

whisperer
24-07-2011, 00:19
5.. umatorul pas consta in indepartarea carcasei de la filtrul de aer indepartand cele 5 suruburi

whisperer
24-07-2011, 00:31
6..urmatorul pas.. se desfac cele 4 suruburi de la filtrul epurator si apoi se trage de el in sus pentru a-l scoate...

whisperer
24-07-2011, 00:40
dupa schimbarea filtrului epurator cu unul nou sau curatarea lui se monteaza totul in ordine inversa demontarii, eu l-am curatat deoarece mai am in jur de 4000km pana la revizie si atunci o sa-mi pun unul nou..de curatat puteti sa-l curatati cu benzina sau cu ce solutie doreste fiecare... sper ca am fost de folos cu acest diy

flaviupodina
21-11-2011, 11:47
dupa schimbarea filtrului epurator cu unul nou sau curatarea lui se monteaza totul in ordine inversa demontarii, eu l-am curatat deoarece mai am in jur de 4000km pana la revizie si atunci o sa-mi pun unul nou..de curatat puteti sa-l curatati cu benzina sau cu ce solutie doreste fiecare... sper ca am fost de folos cu acest diy

Iti multumesc foarte mult pentru acest DIY, si iti doresc sa faci cat mai multe! Mi-ai fost de mare ajutor!

whisperer
21-11-2011, 19:32
npc..sper sa-ti fii fost cu folos..

AR46BAN
06-05-2012, 20:54
multumim

maxima
02-06-2012, 22:18

sa stiu unde este filtrul , multumesc .

strian
04-06-2012, 08:36
Ne trebuie o surubelnita torx..

1. pasul intai: se indeparteaza cele doua carcase de peste motor si se desfac cele 5 suruburi

ce rol are filtrul epurator?

AR46BAN
13-06-2012, 21:11
salutare!

din pacate, problema mea persista. am inlocuit filtrul epurator, am curatat admisia si egr-ul, dar in continuare scoate fum. egr-ul si admisia au avut depuneri f mari, aproape 1cm in grosime. e drept ca nu am curatat si furtunele de pe admisie... sa fie aceasta problema oare? sau trebuie sa ajung la un mecanic cu ea. trebuie sa va spun ca nu clantane la rece si nu merge in 3 pistoane, deci, dupa logica mea, nu cred ca problema e de la injectoare. e posibil sa trebuiasca schimbat, nu doar curatat egr-ul?

multumesc in avans.

whisperer
14-06-2012, 00:58
nu conteaza ca l-ai curatat daca nu l-ai si deblocat..scoti furtunul gros ce intra in el si pui pe cineva sa accelereze iar tu vezi daca culiseaza acel piston in interior..daca nu se misca adica sa inchida si sa deschida inseamna ca este blocat..dai cu un spray ceva de curatare si vezi apoi daca culiseaza..

libertycafe
14-06-2012, 16:34
Foarte util DIY-ul , mersi mult .Am reusit si eu sa l schimb si nu a fost deloc greu... :)

AR46BAN
17-06-2012, 13:14
nu conteaza ca l-ai curatat daca nu l-ai si deblocat..scoti furtunul gros ce intra in el si pui pe cineva sa accelereze iar tu vezi daca culiseaza acel piston in interior..daca nu se misca adica sa inchida si sa deschida inseamna ca este blocat..dai cu un spray ceva de curatare si vezi apoi daca culiseaza..

Am scos furtunul si se vede ca lucreaza. Am constatat insa ca in aprox 2000 de km, e aproaproape la fel de murdar ca inainte, iar pe furtun scuipa ulei. se pare ca problemavine din alta parte, si anume de la intercooler, parerea mea...:) mersi mult pt sugestii, se pare ca trebuie sa apelez la un service. ma puteti indruma undeva in Bucuresti?

papu84
19-12-2012, 07:00
Am scos furtunul si se vede ca lucreaza. Am constatat insa ca in aprox 2000 de km, e aproaproape la fel de murdar ca inainte, iar pe furtun scuipa ulei. se pare ca problemavine din alta parte, si anume de la intercooler, parerea mea...:) mersi mult pt sugestii, se pare ca trebuie sa apelez la un service. ma puteti indruma undeva in Bucuresti?

schimba epuratoru si daca tot scuipa ulei e din turbina... iti baga ulei din turbina in motor :(

patracescu_dan
17-02-2013, 23:14
Salut am un bmw 316ti motor 1.8 benzina din 2001 si nu stiu unde e localizat epuratorul si nu stiu daca intradevar il are.Imi baga gaze in masina si nu e de la evacuare.Daca stie cineva rog sa ma ajute.Multumesc mult!

whisperer
18-02-2013, 01:03
la tine nu este epurator...verifica racordul flexibil