PDA

View Full Version : problema BMW 520D E39

Achyleee
18-07-2011, 22:38
salut .. am si eu o problema pe masina mea .. atunci cand virez maxim stanga sau drepata.. incepe sa se aude un zgomot. . ca si cum ar scartzai .. si o tine asa daca tin virat la maxim.de la ce este cauzat asta? ce s'a uzat? ce trebuie sa schimb..a patit cineva asa ? astept pareri

Danyrho
02-08-2011, 20:11
de la pompa servo se aude,nu o mai forta,volanul niciodata nu il invarti pana la maxim,verifica daca ai destul ulei la pompa

whisperer
02-08-2011, 20:26
sa te uiti sa nu ai cureaua de la servo slabita sau pe duca

rares_crbl
26-10-2011, 21:54
E posibil sa fie si intinzatorul curelei de la servo,asta daca e un scartait metalic. La un Passat am observat aceleasi simptome,era un scartait metalic la viraj maxim,si pompa servo era ok,nivel ulei si ulei ok,cureaua ok,doar intinzatorul era pe duca.Dupa ce l-a schimbat,nu s-a mai auzit nimic.

tachonow
16-11-2011, 00:31
Am patit si eu acelasi lucru si am schimbat totall ulaiul de la servo cu Swag verde. totul s-a rezolvat. Calitatea uleiului in timp se schimba si nimeni nu schimba uleiul de la servo . Ce sa mai vb de lcutie. lichid de frina si altele. Merg masinile sute de mii cu uleiul din fabrica, vi se pare normal ?

tachonow
17-11-2011, 00:21
Scuze pt cuvintul NIMENI . E adevarat ca nu e bine sa generalizezi. E o boala romaneasca asta, practic un reflex nesanatos.
In privinta forumurilor ai dreptate . Pare a fi o arena de lupta. Nu se stie cine e mai destept dar putini probeaza , cel putin pe aici unde invidia e maxima.
Eu sunt nou pe aici dar nu si in domeniu. Sper sa fiu de ajutor .
Optica ta imi place asa ca nu te contrazic. Succes.

whisperer
17-11-2011, 00:37
ce aveti mai ???
asta nu este bmwclub si sper ca s-a inteles ???
scuze de rigoare in fata moderatorului.........

franz34sm
17-11-2011, 11:57
s-ar putea sa ai un pic de apa in servodirectie. fa schimbul de ulei.