PDA

View Full Version : e46 coupe

valerio
30-05-2011, 21:06
Masina pe care o prezint este un 318ci din 2002, 145.000km(cu carte service) si 143ps.(cumparata in oct anul trecut)
Cand am luat-o masina era stock,nu avea decat geamurile electrice(toate 4), bancheta rabatabila si cotiera;nu ca acum ar fi full optional dar.....ma straduiesc si eu cum pot :D

Acum sa trecem la upgrade-urile facute:

-Faruri xenon oem
-Angel eyes - neon
-Senzori autoleveling
-Instalatie de spalat faruri
-Proiectoare ceata
-Semanlizarile fata fume'(aftermarket)
-Grila radiator neagra(mat)
-Volan sport multifunctional
-Inele cromate in bord
-Folii Llumar pe toate geamurile
-Oglinda interioara monocromatica
-Suport pahare
-Lumini comfort(alea cu spoturi)
-Interior sport mixt(piele/material) full electric, memorie , incalzit, reglaj lombar(manual), cutie de prim ajutor sub scaun
-Buton deschidere portbagaj din interior
-Lumini picioare
-Dvd player 8,5" - montat pe consola centrala intre scaune,reglabil pe inaltime(pt printesa mea cea mica)
-Suport bricheta in partea din spate - in locul scrumierei (pt a nu avea fire de la dvd sau de la lada frigorifica prin masina)
-Boxe oem in panourile din spate(asa am cumparat interiorul) - pe care le-am legat la boxele din spate
-Senzori de parcare oem posteriori(care "imi scot peri albi in cap" - nu vor sa mearga cu nici un chip)

-Antena shark
-Stopuri pe led mod M3 - fume(toate 4)
-Leduri in manerele exterioare
-Ceata spate modificata (am facut-o "stereo")

Mentionez ca toate modificarile facute pana in prezent au fost facute de subsemnatul(uneori cu ajutorul colegilor de pe forum( stiu ei care :P ),carora as vrea sa le multumesc pe aceasta cale pt. sfaturile,lamuririle si nu in ultimul rand pentru unele piese cumparate de la acestia)

Ca si proiecte viitoare am sa enumar cateva mai importante:

--Incalzire in bancheta(momentan am comandat plasele oem in Germania, imi mai trebuie 2 butoane oem nfl )
--As vrea sa ii pun si un parbriz cu senzori ploaie/lumina
--Un kit aerodinamic - iar aici sincer nu stiu ce vreau : m-tehnic 2 , M3 sau ceva mai... Nfs cum ar spune unii dintre colegi :P
--Un set de jante pe 17'' Barracuda Voltec T6 - Pure Sport(is bestiale ......)
--Infoliere totala(alb cu elemente negre sau negru mat)
--O interfata audio(pt ca sincer m-am plictisit de schimbat cd-uri) sau............ un dynavin(modelul nou - Android)
--Oglinzi sport cu rabatare electrica,memorii si functie fold(alea cu asistenta la parcare)
--Trimurile interioare infoliate efect carbon(grafite)
--Spoiler pe luneta( ACS - ar fi fain)
--Bad boy la capota
--Discuri ventilate - un pic mai maricele decat cele de pe masina
--O evacuare decenta
--M-ar tenta sa schimb ledurile in bord(mi-ar placea alb) dar e mult de munca si nu stiu daca am rabdarea necesara

Momentan astea imi vin in minte,poate dupa ce termin de pus pe masina ce am enumerat mai iasa ceva la iveala! :D (tot timpul iasa,nu?)

Dar sa lasam pozele sa vorbeasca .................

EVO325i
30-05-2011, 21:28
in primul rand bine ai venit pe forum...
si in al doilea rand doresc sa te felicit pentru aceasta minunata masina..!
e masina mea preferata..de as putea odata pune mana pe un asemenea model...pfuuu
iti doresc multa bafta sa ai cu ea..si cati mai multi km fara incidente...
si bine-nteles asteptam cu nerabdare modificarile pe care i le vei aduce..
ai facut o alegere foarte buna cu masina asta...e un model ft reusit si ft special..
dupa cate vad in poze ararta ft bine...si e si intretinuta sa ai parte de ea!!!!
o seara placuta!

romeus
30-05-2011, 21:42
Felicitari pt masina!e bn pana acum dar intotdeauna este loc de mai bn si niciodata nu se termina asta-i problema:laugh:.Sunt de parere ca ar trebui scoasa emblema cu M si posibil adaugat un eleron finut asa pt estetica la spate,jante ar trebui musai,iar la kitul de m3 macar bara fata schimbata,oricum cu pragurile nu's de acord,iar navigatie dynavin daca iti pui va fi mult mai ok si pt fetita,in spate(p.s. am si eu),oricum fiecare cu gusturile lui.Multa bft:thumbup:

ms99ass
30-05-2011, 22:10
foarte frumos e coupe-ul, cu niste dotari frumusele. dar in primul rand pune-i niste jante, ori cele indicate de tine, ori ceva originale bmw.

la partea legata de luminile din bord ia legatura cu cefi, el a facut asa ceva si a iesit foarte bine treaba. mult succes in continuare cu modificarile!

valerio
30-05-2011, 22:44
in primul rand bine ai venit pe forum...
si in al doilea rand doresc sa te felicit pentru aceasta minunata masina..!
e masina mea preferata..de as putea odata pune mana pe un asemenea model...pfuuu
iti doresc multa bafta sa ai cu ea..si cati mai multi km fara incidente...
si bine-nteles asteptam cu nerabdare modificarile pe care i le vei aduce..
ai facut o alegere foarte buna cu masina asta...e un model ft reusit si ft special..
dupa cate vad in poze ararta ft bine...si e si intretinuta sa ai parte de ea!!!!
o seara placuta!

multumesc pt postul tau.avand in vedere ca era a 2-a masina la timpul respectiv,mi-a placut mult una in 2 usi (slabiciunea mea fiind aceasta marca,nu a fost greu sa ma decid :P ).singura parte proasta e ca nu m-am concentrat la inceput pe optiuni si astfel au inceput investitiile.dar oricum nu regret deloc alegerea facuta,mai ales ca dupa atata munca depusa,satisfactia e mult mai mare.multa bafta si tie!

valerio
30-05-2011, 22:51
Felicitari pt masina!e bn pana acum dar intotdeauna este loc de mai bn si niciodata nu se termina asta-i problema:laugh:.Sunt de parere ca ar trebui scoasa emblema cu M si posibil adaugat un eleron finut asa pt estetica la spate,jante ar trebui musai,iar la kitul de m3 macar bara fata schimbata,oricum cu pragurile nu's de acord,iar navigatie dynavin daca iti pui va fi mult mai ok si pt fetita,in spate(p.s. am si eu),oricum fiecare cu gusturile lui.Multa bft:thumbup:

ms pt mesajul tau.dupa postarea pe celalalt forum,am renuntat si la emblema de pe portbagaj(vezi foto).Nu de alta dar mi-au sarit ceilalti colegi in cap :) . cat despre jante,vor urma dupa ce termin cu proiectele in curs iar kit-ul......inca ma mai documentez(si mai adun fonduri)!bafta

valerio
30-05-2011, 22:56
foarte frumos e coupe-ul, cu niste dotari frumusele. dar in primul rand pune-i niste jante, ori cele indicate de tine, ori ceva originale bmw.

la partea legata de luminile din bord ia legatura cu cefi, el a facut asa ceva si a iesit foarte bine treaba. mult succes in continuare cu modificarile!

ms pt urari!jantele vor mai trebui sa astepte un picutz....nu de alta dar mai am un pic de lucru in interior;cat despre luminile din bord.....am vazut ceea ce a facut Cefi,foarte fain....(de fapt el e cel care mi-a dat gandul asta,cu pozele lui),am sa iau legatura cu el sa vad ce si cum.ms inca o data,salut!

santorini
01-06-2011, 21:10
faina masina :clap:
eu sunt curios cati bani ai bagat in toate optionalele enumerate de tine, daca vrei bineinteles sa ne spui
altfel sa o stapanesti sanatos

valerio
20-09-2011, 22:36
faina masina :clap:
eu sunt curios cati bani ai bagat in toate optionalele enumerate de tine, daca vrei bineinteles sa ne spui
altfel sa o stapanesti sanatos

Ultimele "dotari" : harmann kardon complet,incalzire in bancheta,bad boy-look la capota,polish total si interfata audio ....

34129 34130 34131

34132 34136 34133 34134 34135
La sistemul audio mai am un pic de munca intrucat instalatia am luat-o de pe o masina nfl deci trebuie sa cumpar o alta bagheta,modelul facelift(cum am eu in masina)care sa aibe si buton h/k.

P.S. ca sa raspund si intrebarii tale(scuze intarzierea) toate dotarile m-au costat undeva pe la 2000 eur;poate un pic mai mult - nu stiu cifra exacta pt ca sincer nu am calculat-o.stiu ca banii din investitii nu ii mai vad niciodata dar nici nu ma gandesc la asa ceva pt ca acum chiar nu o mai vand! :p
P.S. ceva imi spune ca nu am terminat....ar mai fi : navigatia,un kit aerodinamic niste jante si oglinzile m3.....

cefi
20-09-2011, 22:48
Cauta sa-ti cumperi un spray plasti-dip cu care iti poti reconditiona foarte frumos consola centrala.
Mie nu-mi place deloc bad-boy look-ul,in rest insa :in_love:
Succes in continuare!

MirceaRM
21-09-2011, 07:55
Prietene, neaparat ii trebuie niste jante frumoase :)
Capota bad-boy look :thumbdown
Eu as renunta si la display-ul acela din spate
In rest, felicitari :clap:

valerio
21-09-2011, 11:44
Prietene, neaparat ii trebuie niste jante frumoase :)
Capota bad-boy look :thumbdown
Eu as renunta si la display-ul acela din spate
In rest, felicitari :clap:

ms pt pareri;legat de badboy....mie sincer imi place(oricum fiecare cu gustul lui) cat despre acel dvd dintre scaune,nu sta tot timpul acolo,de aia am si optat pt acel model pt ca se poate detasa foarte usor,pliind apoi picioarele de-a lungul consolei centrale;intre scaune.il pun acolo doar la drumuri mai lungi ca sa stea fata cuminte in scaun sau daca vrea sotia sa se uite la un film ceva.

valerio
21-09-2011, 11:55
Cauta sa-ti cumperi un spray plasti-dip cu care iti poti reconditiona foarte frumos consola centrala.
Mie nu-mi place deloc bad-boy look-ul,in rest insa :in_love:
Succes in continuare!

adevarul ca arata rau de tot consola si as fi vrut sa o revopsesc dar nu am stiut exact ce imi trebuie si cum trebuie facut(tocmai din cauza acelui strat(cauciucat)de pe plastic.ma gandeam acu ceva timp si la o eventuala infoliere(pt ca oricum vreau sa scap de negrul acela lucios din bord)numai ca nici prea mult "efect carbon" nu imi place.cum e treaba cu acel spray?trebuie sa inlatur mai intai acel strat de pe plastic sau dau deasupra cu spray-ul?nu se va umfla vopseaua?ms

cefi
21-09-2011, 16:51
Trebuie sa dai jos cu smirghel tot stratul acela cauciucat vechi.
Dupa ce dai cu spray-ul plasti-dip,va arata ca nou.Aveam un tutorial pe undeva,de indata ce-l gasesc,il postez aici.

valerio
22-09-2011, 13:28
Trebuie sa dai jos cu smirghel tot stratul acela cauciucat vechi.
Dupa ce dai cu spray-ul plasti-dip,va arata ca nou.Aveam un tutorial pe undeva,de indata ce-l gasesc,il postez aici.

oki,ms;astept tutorialul!

edwardmihail
09-01-2012, 18:57
E chiar super frumoasa masina si prelungire de pe capota bad boy look imi da impresia de o masina puternica,astept sa vad poze cu ceva roti late si mari pe ea sper:p

valerio
23-01-2012, 18:14
E chiar super frumoasa masina si prelungire de pe capota bad boy look imi da impresia de o masina puternica,astept sa vad poze cu ceva roti late si mari pe ea sper:p

ms pt post-ul tau,de aia am si montat prelungirile la capota,imi dau impresia ca e mai fioroasa(chiar daca are doar 143 caluti) rotile,vin si ele dar mai incet asa..... pt ca acum dynavin-ul m-a cam lasat farÓ bani.

valerio
07-12-2013, 18:24
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris aici asadar sa trecem la update :

Exterior:
- m-tehnic II OEM
- jante pe 18 ACS type IV
- eleron luneta ACS
- eleron portbagaj m3
- toba sport cu 2 iesiri
- telescoape bilstein + arcuri eibach, discuri si placute de frana brembo
- parbriz nou
- pdc spate oem(pana la urma am reusit sa ii fac sa functioneze)

Interior:
- Harman kardon complet
- plafon negru
- incalzire bancheta + bricheta in consola centrala spate - proiect propriu cu plase si butoane oem
- led-uri schimbate(alb/portocaliu) + acele de bord vopsite rosu
- o perioada a avut trimurile infoliate efect carbon(mai intai grafit apoi negru) iar acum am facut rost de un set complet piano black - ale mele le-am distrus cu folia(sunt prin debara inca infoliate cu folie efect carbon)
- am avut o perioada dynavin(cumparat de pe forum aici in it) dar cum am avut masina in vanzare am dat dynavin-ul separat revenind la business cd + interfata audio(usb,sd,aux)
- acum am inlocuit tot ansamblul cu o unitate 2 Din: erisin(un pic mai slaba decat dynavin-ul)
Initial am vrut sa colantez masina dar dupa ce am vazut-o pe a varului meu vopsita negru mat m-am potolit;
-am renuntat la :
-capacele brembo de pe trieri
-semnalizarile anteriore aftermarket
-la capota bad-boy look

Acum sa trecem la poze(de la cea mai veche la cea mai noua)