PDA

View Full Version : La cati km...?

AdrianH
28-03-2011, 10:14
Salutare,
Pt un 116i/2004 la cati km/luni(ani) se recomanda schimbarea:
1.ulei+filtru
2.Antigel
3.Filtru aer
4.Filtru polen
5.Bujii
Multumesc,

cristianAR82
17-05-2011, 22:46
Salutare,
1.ulei+filtru
2.Antigel
3.Filtru aer
4.Filtru polen
5.Bujii
Multumesc,

1. 10000 km avand in vedere praful din tarisoara noastra.
2. Eu il verific in fiecare an la inceputul iernii sa ved daca si`a pierdut din proprietati si il completez cand e cazul.
3. Il schimb odata cu schimbarea uleiului.
4. Idem 3.
5. Nu stiu.
Eu schimb si filtrul de combustibil cand le schimb pe celelate.

sbirni
18-05-2011, 07:28
Salutare,
1.ulei+filtru
2.Antigel
3.Filtru aer
4.Filtru polen
5.Bujii
Multumesc,

Datorita preturilor de kkt la care au ajuns uleiul + filtrele,eu zic max.10 mii km!
Antigel + lichid frina , max.2 ani.
Bujii-100 mii km.(la benzina)

AdrianH
18-05-2011, 10:14
Multumesc pt ajutor.
Pt ulei in carte se recomanda la 15k km(de altfel se recomanda Castrol..in fine)
Eu l-am schimbat luna trecuta la 14800(bmw longlife ca si cel de pana acum) si mecanicul mi-a zis ca era "apa",isi pierduse din proprietati,deci 10k de acum inainte.
Bujiile le-am schimbat la 60k(cand a facut masina,acum are 80k).
Lichidul de frana acum 1.5 ani,deci nu mai are mult.
Antigel,filtru polen idem.
1.Filtrul de combustibil la benzina cica nu se schimba decat in caz major.Aici vine intrebarea mea:daca se infunda,cum imi dau seama?Cert e ca intre 1000-3000 ropm masina e cam bleaga(e si relativ submotorizata) insa mereu ma gandeam daca nu o fi filtrul de benzina de vina(la ce porcarii de carburanti sunt la noi).
2.Placutele pe fata le-am schimbat acum 10k ~ insa sunt putin uzate(80% din timp merg in afara localitatii) insa la franare mai ales pe linie dreapta spre semafor sau la 100+ km se cam simte o vibratie in volan(discurile cred ca nu au fost schimbate in 80k km).Nu puternica insa se simte un fel de tremurat stanga-dreapta.Voi schimba si discurile insa parca as incerca sa pastrez placutele actuare(textar).Fac rau?

sbirni
18-05-2011, 11:51
Multumesc pt ajutor.
Pt ulei in carte se recomanda la 15k km(de altfel se recomanda Castrol..in fine)
Eu l-am schimbat luna trecuta la 14800(bmw longlife ca si cel de pana acum) si mecanicul mi-a zis ca era "apa",isi pierduse din proprietati,deci 10k de acum inainte.
Bujiile le-am schimbat la 60k(cand a facut masina,acum are 80k).
Lichidul de frana acum 1.5 ani,deci nu mai are mult.
Antigel,filtru polen idem.
1.Filtrul de combustibil la benzina cica nu se schimba decat in caz major.Aici vine intrebarea mea:daca se infunda,cum imi dau seama?Cert e ca intre 1000-3000 ropm masina e cam bleaga(e si relativ submotorizata) insa mereu ma gandeam daca nu o fi filtrul de benzina de vina(la ce porcarii de carburanti sunt la noi).
2.Placutele pe fata le-am schimbat acum 10k ~ insa sunt putin uzate(80% din timp merg in afara localitatii) insa la franare mai ales pe linie dreapta spre semafor sau la 100+ km se cam simte o vibratie in volan(discurile cred ca nu au fost schimbate in 80k km).Nu puternica insa se simte un fel de tremurat stanga-dreapta.Voi schimba si discurile insa parca as incerca sa pastrez placutele actuare(textar).Fac rau?

nu neaparat de la discuri apar vibratii-discurile se schimba la 130 mii km,cca 3 chimburi de placute...filtru de benzina NU se infunda...poate sa fie apa sau mizerie in benzina....baga de la omv,au statii relativ noi...

gg_e
19-05-2011, 11:21
am acceasi masina ca a ta ...acum am aprox 94.000 km...
schimbul de ulei , filtru ulei , polen ,aer le fac pe toate in jur de 10.000 km sau la un an.Filtrul de benzina nu trebuie schimbat . Lichiidul de frana nu stiu cand se schimba ..dar eu am am mers cu el 2 ani si nam avut nicio problema, insa acum o luna l-am schimbat ca am facut si revizia si am zis sa il schimb . SAL

cefi
19-05-2011, 11:25
La 2 ani se schimba lichidul de frana

ovidias
19-05-2011, 13:40
am acceasi masina ca a ta ...acum am aprox 94.000 km...
schimbul de ulei , filtru ulei , polen ,aer le fac pe toate in jur de 10.000 km sau la un an.Filtrul de benzina nu trebuie schimbat . Lichiidul de frana nu stiu cand se schimba ..dar eu am am mers cu el 2 ani si nam avut nicio problema, insa acum o luna l-am schimbat ca am facut si revizia si am zis sa il schimb . SAL

316i an 2000. Tin sa va cam contrazic in ceea ce afirmati cu schimbul filtrului de benzina. Costa doar 50-80 lei, deci merita schimbat cat mai des. Eu personal il schimb de fiecare data cand fac schimbul de ulei (10k-12k) si de fiecare data raman uimit ce iese din el - numai apa si namol

AdrianH
19-05-2011, 22:25
Multumesc f mult pt raspunsuri.
Am inteles insa,referitor la filtrul de benzina..
1.La E87 am auzit de preturi f f mari si ca s-ar schimba doar la urgenta(doar daca se sparge,etc).
2.E posibil datorita unui filtru "prost" sa apara "innecari" ale masinii la turatii mici?
Zic asta pt ca:
Daca sa zicem ca nu turez peste 2.5-3k turatii la plecare,in treapta 1 si ridic ambreiajul mai "din scurt" ca sa zic asa,masina accelereaza f lent(un fel de safe mode,consumul instant arata incontinuu 39.5) pana ajunge pe la 3000ture,dupa aia se tureaza ok(repede),consumul instant scade.Si in treapta 2 cam la fel se intampla.
Daca turez la 3000 si ridic mai lent sau mai din scurt(mai repede) ambreiajul,masina pleaca ok,pleaca repede de pe loc fara problema de mai sus.
Stiu ca e vorba si de cuplul f mic la turatii mici insa e dubios,masina cand face figura aia nu moare,doar accelereaza constant f lent pana la 3000(treapta 1) si dupa aia accelereaza tare.
M-am tot gandit la ce ar putea cauza asta(mecanicul mi-a zis ca volanta ar fi bulita(se mai aude un zgomot infundat la relanti,cand apas ambreiajul dispare),filtrul de benzina,etc)

ovidias
19-05-2011, 22:47
un lucru e cert: filtrul de benzina trebuie schimbat cel mult la 20.000 km, mai ales la ce mizerie de benzina avem

cristianAR82
19-05-2011, 22:51
Multumesc f mult pt raspunsuri.
Am inteles insa,referitor la filtrul de benzina..
1.La E87 am auzit de preturi f f mari si ca s-ar schimba doar la urgenta(doar daca se sparge,etc).
2.E posibil datorita unui filtru "prost" sa apara "innecari" ale masinii la turatii mici?
Zic asta pt ca:
Daca sa zicem ca nu turez peste 2.5-3k turatii la plecare,in treapta 1 si ridic ambreiajul mai "din scurt" ca sa zic asa,masina accelereaza f lent(un fel de safe mode,consumul instant arata incontinuu 39.5) pana ajunge pe la 3000ture,dupa aia se tureaza ok(repede),consumul instant scade.Si in treapta 2 cam la fel se intampla.
Daca turez la 3000 si ridic mai lent sau mai din scurt(mai repede) ambreiajul,masina pleaca ok,pleaca repede de pe loc fara problema de mai sus.
Stiu ca e vorba si de cuplul f mic la turatii mici insa e dubios,masina cand face figura aia nu moare,doar accelereaza constant f lent pana la 3000(treapta 1) si dupa aia accelereaza tare.
M-am tot gandit la ce ar putea cauza asta(mecanicul mi-a zis ca volanta ar fi bulita(se mai aude un zgomot infundat la relanti,cand apas ambreiajul dispare),filtrul de benzina,etc)

Teoretic atunci cand filtrul e infundat, nu se alimenteaza cum trebuie.