PDA

View Full Version : schimbare baterie x5 e 53

aliman
03-01-2011, 13:13
vreau sa schimb bateria de la masina si nu prea stiu de care sa pun :)
ceva sfaturi ?

multumesc ;)

adimotor
27-02-2011, 13:20
AM VAZUT POSTUL TAU DOAR ACUM SI SUNT IN MASURA SA ITI DAU UN SFAT, SPER EU CA BUN. AM SCHIMBAT SI EU BATERIA SI AM PUS UNA ROMANEASCA DE 100 MILIAMPERI, SAU CEVA DE GENUL ASTA. CERT ESTE CA BATERIA VECHE NU A REZISTAT LA CONSUMATORII CARE SUNT PE UN x5 SI AM FOST NEVOIT SA CUMPAR ALTA DE-A LOR PENTRU CA CEA VECHE NU A FACUT FATA IERNII ASTEIA. ASTA A LOR COSTA MAI MULT DAR NU AI NICIO PROBLEMA. DECI, TE SFATUIESC SA CUMPERI O BATERIE DE-A LOR CHIAR DACA COSTA CEVA MAI MULT.BAFTA.

aliman
01-03-2011, 02:00
am schimbat-o pe a mea cu una de 100 miliamperi si merge n-am treaba.
nu stiam daca ajunge de 100 si pentru ca am montat pe masina statie sub wofer nebunii de astea. pana acum nu m-a lasat ;)

m3_catalin
31-01-2012, 15:05
Ah-amperi/ora baieti, ca va faceti de ras si e pacat de masinile pe care le conduceti.

b79kaz
01-02-2012, 12:37
Salut,

In primul rand nu este vorba de miliamperi, ci Ah (cu 100miliamperi probabil poti utiliza un telefon obisnuit cca 30min)
deci 1Ah = 1000mAh

Eu la E53 am schimbat o gramada de baterii. Am avut Varta Silver (mai scumpa), Rombat(foarte ieftina) si Bmw originala (cea "alba", - cea mai scumpa)

Toate au fost de 100Ah. Cel mai repede s-a stricat cea Rombat, a tinut doar vreo 1 An. Cea mai buna a fost Varta Silver, a tinut vreo 2-3 ani.

E53 are in standby un consum destul de insemnat,deci chiar daca nu mergi cu masina, tot iti consuma ceva. La o baterie incarcata full, in 3 saptamani (daca nu mergeam deloc cu masina, sau daca mergeam pe distante foarte scurte si n-avea timp sa se incarce) nu mai aveam curent nici sa deschid portierele. Consumul masinii in standby e dat de tot felul de sisteme, gen alarma si alte sisteme pasive.
Problema am avut-o cu toate bateriile.

Ideea e ca daca o baterie se descarca prea des (si nu este cu gel) se strica mult mai repede, mai ales daca sta neincarcata asa mult timp si in frig.

Eu am rezolvat partial problema...cu un panou solar :)

Am cumparat un panou solar monocristalin (cu eficienta buna) pe care l-am montat in spate , pe rulou (e special gandit pt masini). L-am cuplat la mufa de bricheta din portbagaj.

Incarca cu la 12-13V cand e soare maxim.

Nu pot sa-ti spun in cat timp iti incarca o baterie de 100Ah, dar una de 7Ah mobila o incarca in 5-7 zile, in conditii de soare mediu.

Panoul e o solutie daca nu mergi prea des cu masina si nu vrei sa-ti strici bateria. El nu e gandit sa incarce bateria complet, ci sa previna descarcarea.

Daca ai woofer, ai nevoie neaparat de un condensator, iti recomand de 1.2Farad.

twinmark
01-02-2012, 23:41
Daca ai woofer, ai nevoie neaparat de un condensator, iti recomand de 1.2Farad.[/QUOTE]

Capacitatea condesatorului tine de puterea care o soliciti, daca montezi un "woofer" de 10w nu ai nevoie de nici un condensator. Oricum amplificatorul constructiv are condensator pe alimentare.

duratec sped
01-10-2012, 22:55
in legatura cu bateria ,vreau sa va atrag atentia ca trebuie montata baterie in functie de motorizare. la modelele 3.0i este de minim 80Ah ,iar la celelalte,3.0d ,4.4 i ,4.6 i de minim 95Ah.