PDA

View Full Version : E36 - Coupe Albastru

Bidi_Norbi
05-08-2010, 21:45
Va prezint si eu pisicuta mea:

Din pacate e 316i, 102cp... (motor fara serie)
Anul 1995 cu 200.000 si ceva de km.
Jante in 5 spite 215/45/17 la fel si pe fata si pe spate.
Ca dotari: geamuri electrice, oglinzi electrice, trapa electrica, faruri reglabile.
Ca inbunatatiri: pe langa jante, are si o finala de toba carub cu o singura iesire rotunda, volan sport si vor urma si altele.

Dupa cum vor venii si banii voi face urmatoarele:
-Inele cromate (pt bord)
-Ceasuri plasma, dar vreau sa vad odata cum arata live si apoi voi decide daca imi place (tot pt bord)
-Mi-ar placea sa imi pun "bara ranforsare" dar nu cred ca incape fara modificati... Trebuie sa ma interesez
-Bara fata M cu lip
-Suspensii sport (sau ajung doar arcurile?)
-Folii pe geam
-Inele pentru faruri (cu led)
-Semnale fumurii
-Tub & Statie
-Vreau sa schimb si nuca de la schimbator pentru ca e uzata, poate gasesc la o pisica dezmembrata in stare buna...
-Statie emisie receptie
-As vrea si performante (motor) dar la 1.6 nu merita sa investesc...

Am comandat un buson ca cel vechi era cu cheie si am rupt din greseala cheia asa ca am fortat busonul pana sa rupt. Am comandat unul "standard" fara cheie si un brelog bmw POZA BRELOG (http://www.bmw-shop.ro/produs-928-Breloc_cheie_logo_BMW.html#)

Azi am fost si am facut un chimic pentru tavan pentru ca era cam murdar.

Curand vor venii si poze, trebuie sa modific cateva sa le pot urca aici...

ms99ass
05-08-2010, 22:14
din poza de la avatar, motanul tau arata foarte bine! sper ca e la fel de ingrijit.

iti voi raspunde la cateva din planurile tale privind masina.

-suspensie sport inseamna amortizoare+arcuri sport nu poti pune doar arcurile altfei vei grabi degradarea ambelor componente. iar cum iti doresti o bara M, e obligatoriu sa si cobori masina(nu-mi plac masinile cu kit M fara suspensie sport).apropo, gasesti suspensie sport nou-nouta cam la 180 de euro plus transportul. daca vrei detalii, iti voi trimite un mesaj

-pt semnale, ca de altfel si pt stopuri, exista in magazinele auto un spray special care da un aspect ''smoked'' farurilor si e ieftin

-tubul si statia nu iti recomand sa le montezi fara un condensator si o baterie buna (eu am avut si mi-a consumat bateria in cateva zile. din cauza asta a trebuit sa schimb bendixul electromotorului care s-a rupt si a scos din loc volanta..)

-intr-adevar, este mult mai convenabil sa schimbi motorul cu unul mai puternic. si eu am 316 si as vrea unul mai puternic si nu am serie de motor deci as putea pune un 1,8 is dar trebuie destul de multe modificari de aceea e mai simplu sa iei alta masina.

iti doresc sa ai parte de cat mai multe imbunatatiri pt masina ta!

Bidi_Norbi
05-08-2010, 22:38
Da, sa schimbi motorul e bataie mare de cap...
Multumesc pentru lamuriri si pentru aprecieri :)... :thumbup:

Inca o intrebare pentru voi...
Aici spune ca e si pentru e36 316 intre 1992-1999
http://www.bmw-shop.ro/produs-730-Bara_ranforsare_BMW_E36_316_318_.html
Dar mie materialul din plafonul capotei atinge putin motorul, ma intreb unde mai incape aceasta bara? Incape fara modificarea capotei?

KILLER_BMW
05-08-2010, 23:35
Da, sa schimbi motorul e bataie mare de cap...
Multumesc pentru lamuriri si pentru aprecieri :)... :thumbup:

Inca o intrebare pentru voi...
Aici spune ca e si pentru e36 316 intre 1992-1999
http://www.bmw-shop.ro/produs-730-Bara_ranforsare_BMW_E36_316_318_.html
Dar mie materialul din plafonul capotei atinge putin motorul, ma intreb unde mai incape aceasta bara? Incape fara modificarea capotei?

Ti-e frica ca motorul tau(M43B16)iti curbeaza caroseria:laugh:
Al meu n-a reusit..inca:thumbup:
Pentru ca.... n-am cu ce:laugh:Apropo..pune CCFL(angel-eyes)in loc de bara:thumbup:

Bidi_Norbi
05-08-2010, 23:37
Nu ma tem stai linistit. As puneo pentru ca imi place cum arata acolo. Doar de asta e vorba :in_love:

ms99ass
05-08-2010, 23:47
incape bara fiindca va trece prin fata motorului, nu peste el.
e vorba de stabilitate si de o directie mai fina la viteza mare, nu de o deformare a caroseriei. o fi avand tractiune spate bmw-ul, dar nicidecum nu e un muscle car:laugh: din moment ce tine telescoapele, ma gandesc ca va sta mai bine in viraje. ma gandesc si eu sa imi iau, doar ca nu stiu daca se merita cand sunt multe alte lucruri mai importante de facut (trebuie sa fac itp-ul in curand, iar bujiile si flansele nu le-am schimbat de cand am masina).

am si eu o intrebare pt tine: cand deschizi si inchizi usile, iti coboara/ridica automat geamurile? la mine nu si de aceea daca nu imping putin usa, nu se inchide bine.

cefi
05-08-2010, 23:48
@Bidi_Norbi :Esti sigur ca materialul acela de la capota iti atinge motorul?
Daca iti cumperi bara corespunzatoare motorizarii,nu e nevoie sa modifici nimic.

Bidi_Norbi
05-08-2010, 23:56
ms99ass: si eu sunt la fel, itp-u curand, bujiile, cureaua...

cefi: sunt sigur pentru ca sus pe capota, materialul se vede ca e putin ars si pe motor e putin negru (culoarea materialului).... Voi face si poza :)

KILLER_BMW
06-08-2010, 00:43
am si eu o intrebare pt tine: cand deschizi si inchizi usile, iti coboara/ridica automat geamurile? la mine nu si de aceea daca nu imping putin usa, nu se inchide bine.[/QUOTE]

Ai probleme cu releul de comfort.:whistle:

KILLER_BMW
06-08-2010, 00:45
[QUOTE=ms99ass;69839]incape bara fiindca va trece prin fata motorului, nu peste el.
e vorba de stabilitate si de o directie mai fina la viteza mare, nu de o deformare a caroseriei. o fi avand tractiune spate bmw-ul, dar nicidecum nu e un muscle car:laugh: din moment ce tine telescoapele, ma gandesc ca va sta mai bine in viraje. ma gandesc si eu sa imi iau, doar ca nu stiu daca se merita cand sunt multe alte lucruri mai importante de facut (trebuie sa fac itp-ul in curand, iar bujiile si flansele nu le-am schimbat de cand am masina).

Atunci ce rol are acea bara?Design?Crede-ma ,chiar tractiune spate, caroseria..oricarei masini e supusa unei torsiuni.E posibil sa fie mai rigida si mai "fina"dar nu cred ca vei simti prin adaugarea acelei bari.Arcurile,amortizoarele si barile stabilizatoare(E36 nu are pe spate stock)in regula o vor face mai"stabila".:thumbup:

Bidi_Norbi
06-08-2010, 08:59
Mi se ridica si se lasa geamurile :-)... Nu am treaba cu ele :)

ms99ass
06-08-2010, 14:03
uite o poza cu o bara montata pe un 316i coupe. la el nu atinge nimic.

Bidi_Norbi
06-08-2010, 14:11
Acum am inteles cum vine. Da, asa nu atinge nimic :). E si culoarea masinii mele :kool:. Imi place cum arata :thumbup:

ms99ass
06-08-2010, 14:18
e ok cum arata si nici nu prea incurca. daca chiar incurca, se da jos destul de usor. dar totusi nu merita 250 de ron plus transportul... cand voi avea finante si pt asa ceva, imi voi face la comanda. si inca ceva. am vorbit cu un tip care mi-a zis ca el si-a facut din fier nu din aluminiu ca cica aluminiul nu rezista la presiune mare si cedeaza. chiar el a patit asta pe un 325i ce l-a avut mai demult.

Bidi_Norbi
06-08-2010, 14:21
De ce sa dai 250 ron pe un fier? :nono:
Cand poti sa iti faci tu o bucata (nu chiar tu, cineva care se pricepe si face forme). Nu cred ca trebuie neaparat laut din magazin...... :confused:

ms99ass
06-08-2010, 14:31
de cele mai multe ori, acele piese ''tuning'' care se gasesc in magazinele online sunt mult prea scumpe pt ceea ce ofera. dau ca si exemplu kit-ul de angel eyes, eleroanele, grilele negre si multe altele pe care un mester priceput le poate face doar la jumatate de pret. stiu ca unii sunt de alta parere, ca ce e original e cel mai bun, dar sa fie clar: original e doar ceea ce vine din uzinele bmw, iar acele piese sunt prea piperate la pret, parerea mea

Bidi_Norbi
06-08-2010, 14:40
Sustin ce spui...

Bidi_Norbi
12-08-2010, 22:33
Zicetimi si mie cum se poate asa ceva:
Fac "liniuta" cu un bmw exact ca al meu la model dar cu 4 usi deci kg mai multe si ma face... Si ma face bine de tot...
De ce?
Diferenta intre al meu si al lui este toba (eu am) si el are jante pe 15 eu am pe 17...

cefi
12-08-2010, 22:38
Pai ai demaraj mai slabut cu jante mai mari.Asta se simte la cele cu motor mai mic.
Daca zici ca te face bine,poate nu ai fost tu in forma maxima.La polul opus...ai o problema tehnica.

geobad23
13-08-2010, 16:51
Zicetimi si mie cum se poate asa ceva:
Fac "liniuta" cu un bmw exact ca al meu la model dar cu 4 usi deci kg mai multe si ma face... Si ma face bine de tot...
De ce?
Diferenta intre al meu si al lui este toba (eu am) si el are jante pe 15 eu am pe 17...

Mai fa o liniuta cu el, dar de data asta schimbati masinile intre voi si la final o sa te lamuresti ! Ca incepator poti sa ti-o iei si de la una cu motor mai mic.

Bidi_Norbi
13-08-2010, 22:08
Si el e incepator la fel ca si mine... Am incercat odata de la 80km/h sa nu fie vorba de "sprint" (demaraj) si tot se duce....

ms99ass
13-08-2010, 22:37
iti spun sincer, 316 nu e pt liniute. mult mai potrivit ar fi un 325i sau un 328i. la 1190 de kg cate are un coupe, 102 cai si 150nm cuplu nu sunt de ajuns pt performante, decat pt un consum decent. dar stii cum e, vrei mai mult, dai mai mult...

Bidi_Norbi
14-08-2010, 11:18
Stiu ca nu sunt pentru liniute, nu am cumparat masina pt asa ceva. Dar asa de curiozitate am zis sa o facem... 2 x 316i....

Bidi_Norbi
16-08-2010, 21:09
Sunetul :
http://www.youtube.com/watch?v=jb4Gsb2rk8Q

KILLER_BMW
17-08-2010, 02:05
Sunetul :
http://www.youtube.com/watch?v=jb4Gsb2rk8Q

Daca e sunetul la pisica ta,urca f.bine in ture,ai o problema de "pilotaj":thumbdown.
Depinde cum si la ce turatii schimbi:whistle:
1-2 secunde in limitare pierzi muuuult:thumbdown
Mai exerseaza sa simti motorul pana-n limitare:thumbup:
Asteptam"capatare"de experienta si vei culege si "LAURII"castigatorului:thumbup:
"Un sofer profesionist se spune ca devine dupa 100K de trafic"
Tu ia-o usurel:rockon:

Bidi_Norbi
17-08-2010, 12:31
La 6500 schimb...
Am observat ceva in viteza a doua, de pe la 4000 in sus, simt ca pierde putin din "demaraj" parca nu ar primii destula benzina si isi revine pe la 4200. Simt cum trage, o lasa mai moale, apoi iar trage... De ce?

Legat de km... Nu ma cred profesionist dar pot sa ma laud ca am parcurs cativa km cu diferite masini, la 3 luni bune de permis pot sa ma laud cu o medie de 20.000 - 25.000 km... Repet, nu spun cu asta ca ma cred profesionist sau ca "cine sunt eu"... Spun doar asa daca tot a venit vorba de km...

Bidi_Norbi
19-08-2010, 01:03
Uite asa urca "acu":
http://www.youtube.com/watch?v=079Y_QOpQak

ms99ass
30-01-2011, 22:34
cam bate vantul pe aici...ce se mai aude de masina?

bodosp
07-05-2011, 18:24
Din ce tin io minte la M43 intr-a 5-a la 140km/h trebuia sa ai 4000 ture nu 5000. Poate iti patineaza ambreiajul...

EVO325i
07-05-2011, 19:11
Din ce tin io minte la M43 intr-a 5-a la 140km/h trebuia sa ai 4000 ture nu 5000. Poate iti patineaza ambreiajul...

mai mult ca sigur si eu am avut o problema gen..inainte in a 4 -a facea 200 apoi dupa multa forja doar in a 5 mai ajungea la 200:sad:

EVO325i
07-05-2011, 19:13
ce sa mai aude de frumusetea asta de masina?

Bidi_Norbi
13-08-2011, 22:41
Masina a fost putin lovita si acea bara din fata unde sunt narile a ruginit (lovitura a fost foarte usoara, dar destula sa rugineasca acea bara si putin din aripa). Azi am adus-o de la vopsit. Am luat alta bara cu nari, am vopsit-o si am vospit si aripa. A primit semnalizari albe si un spalat acasa de aproximativ 2 ore doar exterior :)). Urmeaza un set de suspensii + arcuri JOM sa arate mai frumos. Acum e cu jantele de iarna pentru ca vreau sa schimb jantele pe 17 cu unele de 16 pt ca ma omoara la cat de grele sunt. Urmeaza sa iau si 4 bujii ngk iridium si in cam 3000 km si un schimb de ulei. Cand voi schimba uleiul voi schimba si bujiile.

Bidi_Norbi
14-08-2011, 20:54
Astea sunt semnalele albe si bara vopsita... Vor urma si suspensiile.

EVO325i
04-09-2011, 22:42
Hai ca esti pe drumul cel bun...:d