PDA

View Full Version : Ajutor Baterie optima pentru un sistem audio "maricel"

Flavy90
02-07-2010, 09:54
salutare la toti. as vrea sa ma ajutati si pe mine daca puteti. am un e36 coupe de 1.6 (are bateria in fata) momentan are bateria originala ( dynamite de 55 Ah) insuficient pentru cea ce vreau eu, si anume: un sistem audio care dupa specificatii va trage un curent in jur la 110 Ah (80 Ah amp spl dynamics ice800d monoblock + un amp Pyle in 4 canale ce ar avea nevoie de 30 ah...REPET INFORMATII CITITE DIN SPECIFICATII, nu masurate de mine :).....) acuma intrebarea e urmatoarea......ce baterie as putea sa pun....clar stiu ca am nevoie de un amperaj destul de mare......ideal ar fi sa aiba un amperaj macar egal cu cel consumat de amplificatoare......numai ca partea nasoala e locasu in care sta bateria....deoarece din cate baterii am vazut cu cat sunt de amperaj mai mare cu atat is si de dimensiuni mai mari....:(.....ma poate ajuta cineva cu un sfat o indrumare spre o baterie care sa imi tina sistemu si sa nu cedeze cand va fi solicitat la maxim. am uitat sa mentionez ca voi achizitiona si un condens de cel putin 2 F...multumesc frumos!

L.E: am uitat sa mentionez ca amp monoblock va furniza putere pentru GZRW 12' (~ 1000 w RMS, ((asa se zice ca poate, desi nu e asa nu poate duce chiar atat)).....) iar celalalt amp va duce "in carca" 4 difuzoare Hifonics zeus de 90 W rms/bucata..........( am scris si asta poate influenteaza intrun fel parerile/sfaturile)

Multumesc!

dooh
02-07-2010, 10:33
salutare la toti. as vrea sa ma ajutati si pe mine daca puteti. am un e36 coupe de 1.6 (are bateria in fata) momentan are bateria originala ( dynamite de 55 Ah)
L.E: am uitat sa mentionez ca amp monoblock va furniza putere pentru GZRW 12' (~ 1000 w RMS, ((asa se zice ca poate, desi nu e asa nu poate duce chiar atat)).....) iar celalalt amp va duce "in carca" 4 difuzoare Hifonics zeus de 90 W rms/bucata..........( am scris si asta poate influenteaza intrun fel parerile/sfaturile)

Multumesc!

Vezi cat duce alternatorul, sa stii daca poti incarca alta baterie de putere mai mare, sau chiar doua baterii.

Condensatorul de 2F este prea mic, cumpara si tu unul mai mare, de exemplu un Dietz de 50F ( http://www.car-sound.ro/condensatoare/dietz/condensator-50f--21050-.html ).

rarutu
16-09-2010, 02:11
Power cell