PDA

View Full Version : Mufa USB E60

sashareddog
02-06-2010, 22:57
Salut, aveti idee unde este localizata mufa USB la E60? Am cautat-o in compartimentul de la frana de mana dar n-am gasit decat o mufa circulara acolo.Sistemul audio e BMW Business cu magazie BMW 6 CD (localizata in torpedou).Iar daca nu posed asa ceva, exista vreun adaptor USB care sa-l pot monta la sistemul masinii pr. a asculta de pe stick...si daca da, unde-l gasesc...?
In speranta ca nu v-am plictisit prea tare cu intrebarile mele...asfalt uscat ! (nu, nu...nu e vorba de K1200, ci de E60, dar m-am obisnuit cu urarea asta:laugh:)

dooh
03-06-2010, 08:04
Salut,

Daca masina ta e preLCI si nu LCI din pacate nu poti instala nici un retrofit pentru USB.
Daca e LCI retrofit-ul pentru USB il gasesti aici :
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NX71&mospid=50108&btnr=65_1860&hg=65&fg=95

In ambele variante preLCI si LCI poti instala un adaptor de iPod si poti folosi un iPod Video de 80gb linistit :)

sashareddog
03-06-2010, 10:40
Merci ptr. informatie, banuiesc ca LCI este modelul cu facelift de dupa 2007, intr-adevar al meu e productie 2004...nu ma complic cu IPod, oricum nu prea sunt un fan al lui Apple:d, daca totusi mai stie cineva vreo varianta, adica pur si simplu un cititor USB care sa reactioneze cu sistemul masinii...

dooh
03-06-2010, 13:27
Merci ptr. informatie, banuiesc ca LCI este modelul cu facelift de dupa 2007, intr-adevar al meu e productie 2004...nu ma complic cu IPod, oricum nu prea sunt un fan al lui Apple:d, daca totusi mai stie cineva vreo varianta, adica pur si simplu un cititor USB care sa reactioneze cu sistemul masinii...

Nu stiu ce sa iti zic, modelul tau de masina si toate modelele noi BMW, desigur, sunt foarte complicate din punctul asta de vedere, softul trebuie sa stie de ceea ce pui in masina (device-uri noi).

Sunt interfete de ipod+usb pe piata (aftermarket) care ti-ar putea emula o magazie de CD, dar toate implica resoftwarea masinii intr-un mod sau altul.

Poti discuta cu cineva care monteaza asa ceva, eventual sa faceti un test (Daca ai magazie deja, cum ai scris prima data) s-ar putea sa fie mai usor.

In oricare din caz, pierzi accesul la magazia de CD, ea va fi deconectata si noul device ii va lua locul.

Alte optiuni ar fi (costisitoare) un device de la bmw care le uneste pe toate, in acest fel poti avea si magazie de cd, si ipod, si usb, si tv, si radio, si sat-radio, camere si ale device-uri conectate in acelasi timp, dar pe langa el ai nevoie si de echipamentele respective in parte.

Spor.

kacsa
05-06-2010, 14:09
La masina ta merge un Dension 500.Poti sa pastrezi si cd changerul.
Dension 500 da acces sa conectezi USB stick,Ipod sau Iphone la sistemul original al masinii.Controlul fisierelor se face din Idrive sau de pe volan si afiseaza si numele artistilor si a melodiilor pe ecranul masinii.
Daca vrei mai multe detalii viziteaza www.dension.com sau da-mi PM.
Pot sa te ajut cu achizitionarea lui.

sashareddog
06-06-2010, 14:38
Merci ptr. informatie, din cate am vazut pe pagina lor solutia e destul de costisitoare, vreo 400 de Eur, ma gandesc...poate imi dai un add pe YM, id-ul meu e : di_michele@yahoo.com.

DEVIL's Style
11-09-2010, 06:49
poate e prea tarziu , cauta la digital dynamic.it .... acolo am gasit o interfata simpla pentru mufa usb , care citeste mp3 uri , din nefericire , modelul inca nu e disponibil la noi in romania ! nu stiu prea multe , dar te poti interesa daca doresti !