PDA

View Full Version : Apropo de seria1

mikilol
27-05-2005, 19:59
Am avut 2 ocazii sa am de a face cu seria 1.Prima oara cu ocazia lansarii din club Bamboo, in toamna anului trecut...si mai apoi,impreuna cu un coleg d'al meu sa realizam un drive-test comparativ cu A3 Sportback(2.0TDI-140cp-320Nm/1750-2500rpm) si Alfa Romeo 147(1.9JTD-150cp-305Nm/2000rpm).Am ales varianta de varf si anume 120d, 163cp-340Nm/2000-4000rpm.Zis si facut.Fiind adepta marcii bavareze,nici nu s-a pus problema in redactie cine sa ia masina de la Automobile Bavaria :rolleyes:.Si acum tin minte cum stateam la masutza de la receptie, asteptand sa vina PR-ul ca sa-mi dea cheile si admiram frumosul exemplar gri parcat cu nonshalantza la intrare exact ca un copil idiot care ravnea la prajitura expusa in vitrina unei cofetarii :wallbash: .Drumul de la AB pana la locul de intalnire cu restul "testatelor"mi-a dat ocazia sa ma simt "regele(regina...mai exact) shoselelor".Inca nu aparusera prin Bucuresti asemenea exemplare...iar reactia celor din trafic imi dadea motive in plus sa ma simt "importanta"...(si cine spunea ca masina nu-l face pe om...aiurea).End of part 1...tre' sa plec.Continuarea in post-ul urmator!

CRISTIAN
29-05-2005, 11:45
Miki, tot la autoexpert lucrezi sau este vorba de alta revista acum?
Asteptam comentariile tale... :clap:

mikilol
29-05-2005, 16:59
Etapa de “incalzire” a fost autostrada soarelui unde am putut da frau liber calutilor de sub capota. Am ajuns destul de repede la viteza maxima trecuta in fisa tehnica 220km/h.La 220km/h zgomotul de rulaj este minimm, asigurand o oarecare relaxare la volan fara a constientiza viteza “ametitoare” cu care te deplasezi.(hmm…aici a aparut un mic incident din cauza unui idiot cu nr de CT care tocmai dorea sa depaseasca un TIR exact cand ma apropiam de el, din fericire,aruncand o ultima privire in oglinzi m-a observat la timp :shocking: , dar recunosc ca a inghetzat inima in mine cand am vazut ca a dat semnal stanga si deja masina incepuse sa incalece banda).
Etapa de “aptitudini” s-a dezsfasurat intr-un poligon.Aici am avut ocazia sa vad ce poate “jucaria”, prin accelerari bruste si schimbari de directie si mai bruste, franari la limita aderentei si cam tot ce inseamna testarea sistemelor de asistare.Masina s-a comportat excelent, si pot spune ca asigura un maxim de siguranta daca aveti de gand sa va impresionati prietenii sau sa va razbunati pe iubita care nu mai tace din gura, aflata fiind pe scaunul din dreapta :evil: .Ce ma “dezamagit” a fost ca nu prea poti sa dai cerculete cu ea :wallbash: ….este foarte incapatzanata(masina de teste nu avea autoblocant).Dupa ce au fost “muncite” la maxim, franele pastrau acelas grad de eficienta si cand a trebuit sa evit un incepator care nu m-a vazut ca veneam cu viteza(eh…vreo 110km/h)cand a dorit sa intoarca…cred ca am lasaj juma’ de cauciuc p’acolo.
Un aspect “neplacut” este spatiul oferit soferului…pentru persoanele inalte si bine facute…in seria 1 s-ar putea sa fie inghesuiti(cam asa arata un coleg d’al meu la 1.90m si vreo 98kg)…dar daca esti “pe masura”ei …la volan ai o pozitionare sportiva ,scaunele practic te imbraca si iti ofera o sustinere laterala f buna mai ales cand ai un stil de condus mai brutal.Cam atat…in concluzie este o “jucarie” care merita , cel putin o data sa vezi ce poate…insa ramane, dupa parerea mea o masina pentru fete “suparate pe viata” si pot spune despre 120d ca este “noul look” al consacratului “ursuletz”.

mikilol
29-05-2005, 17:03
AC SCHNITZER n-a stat pe loc si a pregatit deja un kit pentru seria 1.Pot spune ca am avut noroc ca sa zaresc un astfel de exemplar si pe strazile din Bucuresti,la un semafor in Piata Victoriei :wow: …spun “noroc” pentru ca masina avea numere de Germaniam, evident!

CRISTIAN
30-05-2005, 13:46
Ce parere ti-a facut materialul folosit la bord ?
n-am auzit prea multe laude... dar poate lumea e subiectiva...

oricum Seria 1 si mie mi se pare perfect potrivita unei fete cu atitudine... genul rebel si sofisticat...

mikilol
30-05-2005, 22:32
Dupa parerea mea, interiorul e super reusit...nu e monoton si clasic ..e aerisit, are un design super marfa si este bine gandita dispunerea comenzilor pe consola...iar legat de calitatea materialelor si a finisajului,nemtii nu-si bat joc de marfa lor.Uite, de exemplu, francezii, in afara de Peugeot, daca studiezi plasticul folosit, o sa observi o calitate foarte proasta.Eu cand am vazut bordul unui C5 in poze..mi s-a parut super haios si reusit, pana m-am urcat intr-unu si .. nu-mi venea sa cred ce plastic odios au folosit, au stricat tot design-ul.

beck
01-06-2005, 18:19
pai ati tras si voi liniute cu a3 si alfa?

florin83
01-06-2005, 18:54
ce rost ar avea? motoru de 163 de cai are 0-100 cu 1 sec si jumate mai putin decat alfa si a3 :thumbup:

beck
02-06-2005, 00:38
esti sigur?audi vw chiar le au pe 2.0 diesel :D si tractiunea fata trage mai bine la masinile sub 200 cai:D

renault clio rs 172cp vs 320 e46 2.2l 172... rupe gura clio

si oricum vroiam sa ma bag si eu in seama cu miki :D

Kali
02-06-2005, 09:04
renault clio rs 172cp vs 320 e46 2.2l 172... rupe gura clio

1. Clio RS e cu vreo 200kg mai usor;
2. din cite stiu eu, Clio RS are motor amplasat central si tractiune spate ...
Nu cred ca "tractiunea fata trage mai bine" in nici o situatie .. in schimb poate fi vorba de pierderile de putere din transmisie, care sunt ceva mai mari la tractiune spate ...
:D daca vrei sa te bagi in seama cu miki, de ce n-o intrebi de 318is, ca aici aveti un subiect comun ? :D

florin83
02-06-2005, 10:18
Kali, Clio are tractiune fata. Ala de care zici tu e clio V6 :P

Seria 1 163 cai, 0-100 7.9s, vit max 220km/h, 1415kg

A3 140 cai, 0-100 9.7s, vit max 207km/h, 1380kg

147 150 cai, 0-100 8.8s, vit max 208km/h, 1310kg

e mai rapid audi? n-am mai pus consumul sa vezi acolo. desi e mai greu si mai puternic, seria 1 consuma mai putin..

Comparatia clio vs 320 nu prea isi are rostul.. La aceiasi putere, dar cu 400kg in minus e clar cine castiga, nu? :D

beck
02-06-2005, 14:05
pai nu am pus eu bavareziii sa faca carutele asa grele.:D

mikilol
02-06-2005, 20:38
147-consum urban 8.0....extra-urban 4.7
A3-consum urban 7.2-7.4....extra-urban 4.6-4.8
120d-consum urban 7.7....extra-urban 4.6

147 1.9JTD 16V 1910cmc - 305Nm/2000rpm
A3 2.0TDI 1968cmc - 320Nm/1.750-2.500rpm
120d 2.0D 1995cmc - 340Nm/4000rpm

david
05-06-2005, 23:26
Parerea mea e ca bmw-ul bate si alfa si audi si mertanu (tiganu). Asta chiar si numai prin faptul ca scrie bmw pe sigla............. :D

beck
06-06-2005, 06:01
o parere cu adevarat obiectiva.

cam cate bmw-uri in aceeasi categorie de pret bat o alfa gta?

david
08-06-2005, 12:05
Sincer toate.

beck
09-06-2005, 05:24
lol poate la consum.

florin83
09-06-2005, 09:07
nu prea poti compara alfa cu bmw.. bmw e marca premium deci mai scumpa..

beck
10-06-2005, 12:35
si alfa e premium pentru primul propietar si primii 100k km :d
din pacate italienele se sting din viata cu mult inaintea nemtoaicelor

CRISTIAN
10-06-2005, 14:10
asta cam asa e :d

si inca ceva... nemtzoaicele sunt mult mai barbate decat italiencele... si la propriu si la figurat... :laugh:

Kali
10-06-2005, 15:19
Alfa mi se par unele dintre cele mai frumoase masini din lume ... au talent la design Italienii astia,
nu sunt masini care impun (ca masinile germane de top) si pacat de partea mecanica ... cred ca si asta le ia din farmec ...

mikilol
12-06-2005, 22:26
nu stiu ce vi se pare asa de deosebit design-ul de la Alfa...toata lumea spune ca italienii au cel mai frumos design la masini..sincer am studiat de multe ori "Alfele" incercand sa ma conving de acest lucru si am ajuns la o singura concluzie..nu mi se pare nimic deosebit in linia abordata..poate eu am alte gusturi in ce priveste frumusetea unei masini..nu stiu.Nu vad nimic frumos in disproportionalitatea dintre dimensiunile farurilor si linia masiva a caroseriei...mult mai accentuata la 156.

beck
14-06-2005, 06:05
da la noua serie 3 ce ti se pare interesant ? parca e o japoneza din anii 90 facuta pentru america ...

oricum e bine ca a aparut.. au scazut mult preturile la e46 coupe/cabrio :D
cred ca luna viitoare combin un 3er cabrio daca nu gasesc motor de m3 pt pisica.

daca mai deseneaza 2-3 caroserii bangle, o sa schimbe toata imaginea bmw.. si nu in bine.

cred ca au vazut ca nu prea fura clienti de la mercedes si au lovit pietele japonezilor.

mikilol
14-06-2005, 09:43
mda...din cate stiu Bangle nu prea mai lucreaza pt bmw :D iar despre noua serie 3..hmm..pot spune ca parerile sunt impartzite, adeptzii bmw-ului spun ca e odios si ca a stricat imaginea de marca a bmw (aici subscriu) iar cei care nu s-au omorat cu bmw pana acum sunt de-a dreptu cuceritzi..Personal nu imi place noua serie..si cred ca E46 va fi un model foarte cautat tocmai din cauza ca pastreaza inca imaginea bmw.

florin83
14-06-2005, 23:31
a inceput romanu sa cumpere E90. In ultimele 2 zile am vazut vreo 4-5.. toate 320i sau d. Din fata e super misto (parerea mea :P). Din spate ziua e urata. Noaptea, cu pozitiile aprinse mai merge. O schimba foarte mult pozitiile cand sunt aprinse.
Si eu stiam ca nu mai lucreaza la Bmw Bangle..

r2d2
07-08-2005, 01:59
nu prea poti compara alfa cu bmw.. bmw e marca premium deci mai scumpa..

Si Alfa e tot marca premium dar pe 147 GTA il face 320ci. In ceea ce il priveste pe Bangle, este un proiectant american care, sustinut de comitetul director de la BMW (in special de familia Quandt) a schimbat (in bine zic ei) imaginea marcii din Bavaria, in ciuda protestelor traditionalistilor marcii. Pentru moment se pare ca vanzarile BMW au crescut - la general - cu 13% ceea ce nu e chiar rau. Nu am vazut nici un comunicat oficial despre plecarea lui Bangle de la BMW - daca stie cineva ceva concret poate postati un link.

terorystul82
15-10-2005, 21:43
nu mai vb prostii de BMW , ca nici nu stiti ce vb e "masina" la propriu ce draq vb de clio aia e masina ??? fratilor nu confundati masinile bavareze ca neamtu nu isi bate joc de lucru , aia testeaza masinile la sange, alea sunt avioane daca le pui aripi :P , apropo am un bmw 325 M power (200 cp) din '88 240 km si am dat clasa la multe masini mai e si 4x4 . Toata stima pt nemti !!! fac masini nu carute ! au mai testat si loganu ce draq la 60 la ora sa rasturnat la un viraj ! mi-ar fi rusine !:P francezii isi bat joc de noi din pacate

mikilol
15-10-2005, 22:11
nu mai vb prostii de BMW , ca nici nu stiti ce vb e "masina" la propriu ce draq vb de clio aia e masina ??? fratilor nu confundati masinile bavareze ca neamtu nu isi bate joc de lucru , aia testeaza masinile la sange, alea sunt avioane daca le pui aripi :P , apropo am un bmw 325 M power (200 cp) din '88 240 km si am dat clasa la multe masini mai e si 4x4 . Toata stima pt nemti !!! fac masini nu carute ! au mai testat si loganu ce draq la 60 la ora sa rasturnat la un viraj ! mi-ar fi rusine !:P francezii isi bat joc de noi din pacate
hmm...chill out..nu vb nimeni de Clio..daca toti care scriem pe acest forum nu stiam ce inseamna masina nemtzeasca in special BMW-ul...mai mult ca sigur nu exista acest forum a carui membrii au ceva in comun..pasiunea pentru marca bavareza, indiferent daca e vb de modele mai vechi sau noi...asta ne uneste..asa ca chill man..suntem toti constientzi de ce spui tu mai sus..ok?anyway..enjoy the forum si poate ne mai onorezi si cu alte post-uri..
P.S.: "bmw 325 M power (200 cp) din '88 240 km "...NICE.. :thumbup:

alpinum
04-01-2006, 02:32
Ca tot ati adus vorba de italiene...

Masinile italiene sunt ca un gigolo: te incanta la prima vedere si te dezamagesc dupa aceea...:laugh: :laugh: :laugh:
Cat despre designul Alfa, ma iau de manuta cu Miki :hug: : nu gasesc nimic deosebit de atragator sau sa ma dea pe spate.:disgust:

Spre deosebire de voi insa, in privinta noului E90 am acum o alta opinie desi l-am :mad: si eu pe Bangle....

printul77700
19-10-2007, 21:14
a condus cineva 118 d 122 cp?sau are cineva de pe aici?
are vreun pic de cuplu intre relanti si 2500?
de ce intreb?

am achizionat unul de afara si desi am testat o 3-4 zile la bmw in germania
si i au dat ok ul...pur si simplu nu trage pina in 2500 adica nu trage si gata nu ca trage prost....insa de la 2500 se simte iar intre 2700 si 4100 se dezlantuie....

dar totusi e ceva normal sa se duca sa de sus..totusi e diesel...

ma poate ajuta cineva cu niste detalii???