PDA

View Full Version : Probleme CD-Player BMW Bussines

edis
02-04-2010, 17:46
Buna ziua ! de ceva timp ca confrunt cu o problema cd playerul masini face figuri unele cd`uri merg unele nu merg o ia numai cand vrea el, acum ascult la modulator dar claritatea nu e foarte buna imi poate da cineva o idee ce ar putea avea ?! trebuie sa iau anumite blankuri trebuie sa le fac la o anumita viteza ?!:wallbash: mentionez ca masina mea este un E46 2001 320D

edis
03-04-2010, 12:47
chiar asa n-are nimeni idee ?!:)

marrafael
03-04-2010, 23:55
si eu am aceeasi problema!

radu_catalin_bv
04-04-2010, 03:07
nici mie nu imi citeste cd'urile bine,knd le citeste knd nu,am un cd original pe ala il citeste perfect,dak bag altul tot original nu merge,asc muzica doar la magazia de cd'uri si sincer e km incomod sa ma tot dau jos sa schimb cd'urile...

dorineid
09-04-2010, 13:55
Si eu am aceeasi problema! Am incercat tot felul de cd-uri, le-am scris cu viteza mica, am schimbat si unitatea optica de scriere, am luat si un cd pt curatare dar degeaba. Cd-urile originale merg perfect. Care e problema?

dorineid
13-04-2010, 18:07
nu stie nimeni nimic?:sad:

cefi
09-05-2010, 00:39
Printre cei cu aceasta problema ma aflu si eu.
Rezolvarea a venit din partea unui program ce-l aveam preinstalat pe laptop.
Se numeste Sonic,si are un modul Audio-Audio Module
Asa am scris cd-urile,care se pare,sunt citite fara probleme.

edis
09-05-2010, 09:24
preinstalat pe ce windows cefi ?! si ce cd`uri folosesti la masina ce marca si la ce viteza le scri cu programu asta ?! eu am vista si n-am gasit programu asta!

cefi
09-05-2010, 09:47
Windows XP am,venise preinstalat pe un laptop HP.Sonic DigitalMedia se numeste.Fac un printscreen imediat,deoarece sunt ferm convins ca acest program se poate downloada de pe net.
Incercasem sa scriu si cu NERO-esec.Am scris cu Windows Media Player-esec.La fel si cu CdBurnerXP-esec.
Un alt program care am auzit ca e foarte bun este CD Architect.Inca nu l-am probat.
Am scris pe un cd Verbatim.
Azi voi scrie si pe TDK.Din cate am inteles,cele Sony sunt mai bune,insa nu am gasit unde cautasem.
Viteza de scriere a fost 10x,chiar nu am reusit sa scriu cu viteza mai mica.Probabil depinde de cd.
Ideala ar fi deci viteza de scriere 4x,pe cd-uri gen Sony,TDK,Traxdata.
Curatarea lentilei de la capul de citire laser inca nu am facut-o,dar si asta cred ca duce la o imbunatatire

cefi
09-05-2010, 18:30
Cel TDK nu il citeste :wallbash:
Am scris inca un Verbatim,si il citeste.

edis
14-05-2010, 01:20
Ok ms mult Cefi o sa incerc si eu si scz d intarziere ptr reply:thumbup:

cefi
14-05-2010, 10:42
Multa bafta!Sper sa-ti mearga,mie doar de cd-uri Verbatim imi merge :rolleye:
Daca apar noutati,am sa le postez aici.

sfara
30-05-2010, 11:26
Raspunsul e simplu.....blankuri TRAXDATA ... cu orice disc am incercat a fost esec pana am dat de TRAXDATA (de culoare neagra)...nu conteaza la ce viteza l-am scris ... merge brici scris cu NERO.

cefi
31-05-2010, 11:14
Ei...nu e chiar atat de simplu raspunsul.Mie nu imi merg cele Traxdata :laugh:

cefi
21-08-2010, 23:45
Gata,problema rezolvata in totalitate.Am curatat lentila laserului cu alcool,iar acum citeste toate cd-urile :laugh:

rarutu
16-09-2010, 02:05
Mare parte din lasere sunt din plastic sau cu folie de focalizare si curatarea cu alcool poate fi ultima.
Cea mai buna curatare e fara alcool sau alte produse similare

dkderek
16-09-2010, 09:43
cum ai procedat exact ? eu am un e90 si cd fara magazie ! dar ma confrunt cu aceeasi problema citeste doar ce cduri vrea el chiar si originale ? ma gandeam sa ma duc sa ii curat lentila si cea de cd si cea de dvd ! ma costa 100 ron dar daca zici ca ai facut-o manual nu mi-ar strica niste bani in buzunar :))

cefi
16-09-2010, 21:47
Mare parte din lasere sunt din plastic sau cu folie de focalizare si curatarea cu alcool poate fi ultima.
Cea mai buna curatare e fara alcool sau alte produse similare

Am curatat-o cu alcool isopropil.Te asigur ca nu e "pt ultima oara".
Nu au nici o folie de focalizare lentilele laserelor si cu atat mai mult laserul nu e din plastic.

Nu stiu pentru ce ai postat si acel link (pe care l-am sters) ,insa ar fi cazul sa citesti regulile inainte de a-ti face reclama.

KILLER_BMW
16-09-2010, 22:10
Am curatat-o cu alcool isopropil.Te asigur ca nu e "pt ultima oara".
Nu au nici o folie de focalizare lentilele laserelor si cu atat mai mult laserul nu e din plastic.

Nu stiu pentru ce ai postat si acel link (pe care l-am sters) ,insa ar fi cazul sa citesti regulile inainte de a-ti face reclama..

Alcool izopropilic(99,9%).Lucrez cu fibra oprica(sudez)si e singura solutie de "decapat"sa zic pentru fibra.E indicat spalarea lentilei cu pulverizare cu alcool izopropilic,nicidecum cu vata imbibata,eventual cu servetel antistatic(daca e murdara rau).3 spalari cu jet e de-ajuns,orice atingere a celulei optice dauneaza,adica matuire in timp.:thumbdown

rarutu
17-09-2010, 08:09
uite eu lucrez de 12 ani cu aparatele auto.sunt lentile care rezista la stergere cu alcool dar mare parte devin mate la contactul cu alcoolul si nicidecum la un betisor simplu

cefi
31-01-2011, 00:09
Eu inca nu am avut probleme,imi citeste toate cd-urile.
Acum 2-3 zile am scris un cd cu 24x din greseala.Il citeste fara probleme. :laugh:

Nu in toate cazurile mai este de folos curatarea lentilei.Din pacate la multi este necesar a se inlocui capul de citire (laserul).

dorineid
03-02-2011, 16:41
am curatat lentila cu alcool isopropil, dar imi merg doar cd-urile traxdata si princo..e foarte bine si asa:clap:

edis
03-02-2011, 17:34
poti sa ne explici si noua pas cu pas cum ai facut vreau sa il curat si eu dar n-am idee deloc cum sa fac mersi !

dorineid
03-02-2011, 19:23
eu am cumparat un cd de curatare care are niste perii pe el, am imbibat acele perii cu alcool si l-am introdus in cd player apoi i-am dat play. asta a fost tot

320d e90
11-03-2011, 00:52
Baieti aceiasi problema am si eu la un E90...am incercat tot felu de programe ..cd uri...si vro 3 feluri de cd uri de curatare cu solutie...si nu ii mai dau de cap...imi citeste doar un cd tdx de vro 2 sapt...cred ca o sa ma duc la bavaria dar imi este ca ma rup astia ca sunt in spania si daca ai o mica problema de ex la cutie astia iti schimba toata cutia :))

dili
09-07-2011, 12:10
Gata,problema rezolvata in totalitate.Am curatat lentila laserului cu alcool,iar acum citeste toate cd-urile :laugh:

si cum ai facut asta. Am aceeasi problema. Am avut asa ceva si la e46 si solutia a fost urmatoarea :am scos sigurantele de lapanou doar pt cd player si nu mi-a mai dat eroare (m-a invatat un mecanic)
As incerca si la e90aceeasi chestie dar nu am gasit panoul de sigurante, la e46era ib torpedou. Alte sugestii in afara celor postate? Mie inainte imi citea cd-urile de orice fel si oricum le-as fi scris.

ebenize
17-05-2012, 15:17
Azi am curatat si eu lentila cu betisor de ureche imbibat in spirt 70% alcool. Se pare ca citeste acum orice cd. La mine simptomele erau mai ciudate. Uneori citea, uneori nu, indiferent de viteza sau marca cd. Cel mai enervant era cand opream cd playerul stateam un timp iar dupa ce il aprindeam se chinuia sa citeasca de unde a ramas de ex track 5 si imi dadea in final cd error. Dupa ce scoteam si introduceam din nou acelasi cd, o lua. Totodata cand derulam melodia se auzea sunetul distorsionat si invartea greu cu intreruperi. Acum sunetul se opreste si deruleaza repede. Am postat poate sunt unii care au probleme de genu si poate ar trebui sa incerce o curatare. Spor!

maniac18
25-05-2012, 13:32
face cineva un diy pentru curatarea lentilei? eu nu am reusit sa am acces la ea la un cd bmw business