PDA

View Full Version : DIY schimbare culoare lumini interior

cefi
05-03-2010, 14:26
Am promis ca vin cu un DIY despre schimbarea culorii luminilor interioare (led-uri bord,clima,bloc lumini,etc)

http://www.bmwpassion.com/forum/showthread.php?t=143308&highlight=

plafoniera:

http://www.bmwpassion.com/forum/showthread.php?t=128507&highlight=

aurik_320bv
06-03-2010, 18:35
ai ceva si pentru e36, ca eu ce am gasit nu ma ajuta prea mult.
ms anticipat

cefi
09-03-2010, 16:06
Caut in seara asta.Sper ca de data aceasta sa gasesc ceva util,caci am mai cautat,si nu am gasit nimic

aurik_320bv
09-03-2010, 22:14
ms mult, astept?

cefi
09-03-2010, 22:40
Am gasit pana acum acestea:
http://www.unitedbimmer.com/forums/bmw-oem-parts-department-diys-faqs/8131-diy-replacing-instrument-cluster-lights.html

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/101-Projects-90-Gauges/101-Projects-90-Gauges.htm

Nu sunt pentru schimbarea culorii,ci pentru schimbarea lor in sine.

aurik_320bv
10-03-2010, 13:18
stii cumva unde pot gasi niste becuri dar alte culori decat portocaliu???
eu in bv am cautat si nu am gasit.
ms pentru diy

cefi
26-03-2010, 01:03
Cred ca le gasesti la magazine online.Am sa ma interesez si eu.Majoritatea timpului sunt pe internet de pe telefon,si nu imi este prea comod.

aurik_320bv
27-03-2010, 17:14
merci, am gasit ceva la un magazin in bv dar sunt cam slabe si nu merita.
stii niste site-uri de incredere?

ahile_bv
16-05-2010, 20:27
In brasov gasesti ceva becuri/leduri dar intrebarea mea e alta.Ai reusit sa schimbi si ledurile de la bord?

aurik_320bv
17-05-2010, 11:45
de la bord ink nu am reusit
caut o metoda prin care sa inlocuiesc becurile cu leduri
am gasit pe cineva care spune ca poate dar nu sunt chiar convins trebuie sa ma mai interesez.

cefi
17-05-2010, 12:33
In principiu,la inlocuirea unui bec cu un led,trebuie sa pui in serie cu led-ul inca o rezistenta.Asta deoarece becul functioneaza la 12V,pe cand led-ul la 2,7-3V.
Imi pare rau ca nu am vreun E36 la indemana,si timp liber,ca m-as fi pus eu sa schimb culoarea,si sa fac un DIY.

aurik_320bv
17-05-2010, 15:44
poi poate ma apuc sa incerc in week-end
si sa vad ce o iesi.

@cefi: stii daca la e36 acele sunt luminate separat sau tot de becurile care lumineaza ceasurile????

cefi
17-05-2010, 17:24
Sunt 3 becuri care lumineaza bordul.Nu stiu daca tot acestea lumineaza si acele.
Cele cu nr 8,9 si 10 din poza atasata.
Restul sunt pentru diferiti martori.Toata legenda o gasiti aici:
http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/101-Projects-90-Gauges/101-Projects-90-Gauges.htm

cristian8214
20-06-2010, 00:45
salut, sunt nou pe aici si am vazut ca destul de multa lume doreste sa schimbe iluminatul ceasurilor. Se poate si la E36 dar e mai complicat putin decat la E46 care este tot bordul led-uri.

La E36 sunt cele trei becuri care se pot schimba cu led-uri, tot acele becuri ilumineaza si acele dar e nevoie de led-uri care sa distribuie lumina pt ca in mare parte led-urile bat in punct.

Pt a dispersa lumina led-urile slefuiti lupa led-urilor iar pt a schimba culoarea se poate schimba folia sau se poate indeparta vopseaua de pe folia actuala ceea ce este destul de greu.

Am sa incerc sa pun si ceva poze cu ce am facut la mine pana acum si urmeaza sa schimb culoarea bordului in albastru deoarece momentan este facut rosu.

In poze nu se vad foarte bine culorile....si sunt facute cu telefonul

aurik_320bv
20-06-2010, 11:27
arata-mi si mie te rog cum ai slefuit lupa ledurilor.
si pt a schimba culoarea in albastru ce fel de folie folosesti pt display????

geobad23
20-06-2010, 15:27
Ledurile pentru pozitie sunt facute sa nu bata-n punct si sunt exact ca cele 3 becuri din bord care lumineaza ceasurile. Puteti incerca cu astea.

cristian8214
20-06-2010, 19:45
sal,

partea de sus a led-ului este putin rotunjita si acea parte o slefuiesti cu hartie abraziva pana devine plana partea care era rotunjita. Partea de sus a led-ului este de fapt lupa

din pacate nu am cum sa iti arat deoarece nu am nici un led care sa fie slefuit. maine incerc sa iti pun si o poza cu led slefuit

Folia sa fie transparenta. Dar daca mai ai putina rabdare maine incerc sa il fac albastru fara sa schimb folia sa vada daca merge fara schimbare de folie pentru ca acum este rosu.

aurik_320bv
20-06-2010, 23:57
sal,

partea de sus a led-ului este putin rotunjita si acea parte o slefuiesti cu hartie abraziva pana devine plana partea care era rotunjita. Partea de sus a led-ului este de fapt lupa

din pacate nu am cum sa iti arat deoarece nu am nici un led care sa fie slefuit. maine incerc sa iti pun si o poza cu led slefuit

Folia sa fie transparenta. Dar daca mai ai putina rabdare maine incerc sa il fac albastru fara sa schimb folia sa vada daca merge fara schimbare de folie pentru ca acum este rosu.

sigur ca astept, nu am zis sa imi arati imediat, ma refeream doar daca ai facut poze...
astept pozele, cand ai timp si chef, nu este obligatoriu maine.

ahile_bv
22-06-2010, 18:51
asteptam cu nerabdare o continuare...:d

cristian8214
23-06-2010, 18:47
sigur ca astept, nu am zis sa imi arati imediat, ma refeream doar daca ai facut poze...
astept pozele, cand ai timp si chef, nu este obligatoriu maine.

Salut,

uite am pus ceva poze din ce a iesit dar la ceasuri nu erau gata decat 2 led-uri asa ca se vede ceva mai slaba culoarea pana reusesc sa il fac si al treilea

Am sters vopseaua de pe folia originala si asa am reusit sa scot culoarea albastra si de acum inainte orice culoare doresc se poate aplica.

cristian8214
23-06-2010, 18:50
Salut,

uite am pus ceva poze din ce a iesit dar la ceasuri nu erau gata decat 2 led-uri asa ca se vede ceva mai slaba culoarea pana reusesc sa il fac si al treilea

Am sters vopseaua de pe folia originala si asa am reusit sa scot culoarea albastra si de acum inainte orice culoare doresc se poate aplica.

am uitat poza cu ledurile folosite pana la urma

aurik_320bv
23-06-2010, 20:37
am uitat poza cu ledurile folosite pana la urma

si cu ce ai sterg vopseaua aia portocalie???

cristian8214
23-06-2010, 23:19
si cu ce ai sterg vopseaua aia portocalie???

cu acetona sau poti sterge cu diluant dar este prea tare asa ca mai bine incerci cu acetona

KILLER_BMW
24-06-2010, 08:09
cu acetona sau poti sterge cu diluant dar este prea tare asa ca mai bine incerci cu acetona

Asta presupune sa dezlipesti folia?
Daca DA,atunci nu e indicat pentru ca nu se va mai lipi la fel.
Am testat si eu pe un bord si nu mai sta lipita(pe alocuri nu se mai propaga lumina).
In privinta inlocuirii becurilor cu leduri iar nu da randament.
Becul distribuie lumina circular,pe cand ledurile bat in "punct".
In locasul becului sunt 3-4 canale optice care "transporta"lumina catre cifre,limbi....
Ledurile alimenteaza doar canalul din fata,pe cele din lateral mai slab.
O sa m-apuc din nou sa plantez leduri SMD direct sub limbi.:whistle:
Abandonasem ideea,dar...m-ati "reactivat":clap:

ahile_bv
24-06-2010, 15:08
ai facut un ansamblu de 4 led-uri in loc de 1 bec....sau nu am inteles eu?

PH69UBI
24-06-2010, 16:57
Salutare,

Pentru cei care nu se pricep sa confectioneze aceste becuri cu led sau nu vor sa se chinuie in link-ul atasat gasiti leduri care functioneaza pe 12V cu tot cu soclu inclusiv cele pentru ceasuri si cele de bord

http://auto-led-tuning.ro/lumini-bec-led-neon-gadget/becuri-led-bord

Navigati pe pagina prin toate sectiunile pentruca sigur gasiti ce va intereseaza.

Sper sa va fie de ajutor.

Stima & respect.

PS: miauuu:rockon:

cristian8214
24-06-2010, 20:10
Am testat si eu pe un bord si nu mai sta lipita(pe alocuri nu se mai propaga lumina).
In locasul becului sunt 3-4 canale optice care "transporta"lumina catre cifre,limbi....

cureti doar cifrele si liniutele nu peste tot si se lipeste inapoi foarte bine. cauta leduri care distribuie lumina. cele care le-am pus sunt philips si si toate trei distribuie bine lumina. ledurile folosite sunt ca si cel din ultima foto

klaudiu
24-06-2010, 20:17
cureti doar cifrele si liniutele nu peste tot si se lipeste inapoi foarte bine. cauta leduri care distribuie lumina. cele care le-am pus sunt philips si si toate trei distribuie bine lumina. ledurile folosite sunt ca si cel din ultima foto

Ai pus leduri albastre?

cefi
24-06-2010, 21:36

Exact.Daca te uiti atent in pozele atasate de el,vei vedea ca intensitatea luminozitatii este relativ scazuta,si bordul nu e luminat uniform deloc.

cristian8214
24-06-2010, 22:46
Exact.Daca te uiti atent in pozele atasate de el,vei vedea ca intensitatea luminozitatii este relativ scazuta,si bordul nu e luminat uniform deloc.

normal ca nu era iluminat uniform fiind doar 2 din cele 3 becuri dar probabil te pricepi ma bine sa faci asa ceva. am pus poze ca si idee dar in fine.

sa fi sanatos !

cefi
24-06-2010, 23:46
Nu trebuia sa iei replica mea ca un repros,caci nu am si nici nu aveam de gand sa-ti critic munca.Imi pare rau ca asta am lasat de inteles.
Ce vroiam sa subliniez este faptul ca,spre deosebire de bordul unui E46,care este luminat de o sumedenie de led-uri SMD,ce lumineaza uniform,la bordul unui E36 iluminarea se face cu ajutorul a 3 becuri,a caror lumina este transmisa in mai multe directii cu ajutorul unor materiale de plastic,pe acelasi principiu pe care functioneaza fibra optica.Led-ul are lumina unidirectionala,si deci,pentru o lumina uniforma,trebuie sa orientezi cate un led catre fiecare din acele bucati de material plastic.

KILLER_BMW
25-06-2010, 08:16
Nu trebuia sa iei replica mea ca un repros,caci nu am si nici nu aveam de gand sa-ti critic munca.Imi pare rau ca asta am lasat de inteles.
Ce vroiam sa subliniez este faptul ca,spre deosebire de bordul unui E46,care este luminat de o sumedenie de led-uri SMD,ce lumineaza uniform,la bordul unui E36 iluminarea se face cu ajutorul a 3 becuri,a caror lumina este transmisa in mai multe directii cu ajutorul unor materiale de plastic,pe acelasi principiu pe care functioneaza fibra optica.Led-ul are lumina unidirectionala,si deci,pentru o lumina uniforma,trebuie sa orientezi cate un led catre fiecare din acele bucati de material plastic.

E IMPOSIBIL sa orientezi si sa centrezi ledurile tinand cont de spatiul redus.
Ar mai fi o varianta,cu folia stearsa de culoarea portocalie,sa montezi ceva filtre colorate in jurul becurilor,eventual direct pe plasticurile din jurul lor.
Cand o sa am timp,o sa "operez"din nou cele 2 borduri de E36 abandonate.:thumbup:

ahile_bv
19-07-2010, 13:51
am schimbat si eu cam toate butoanele din interior cu o culare albastra....a mai ramas bord-ul la care inca nu ma hotarasc sa il desfac....am sa revin si cu poze...dar ..un sfat la desfacerea bordului de care trebuie sa am grija..precizez ca este un compact 316i din 94..
merci

cefi
24-07-2010, 10:26
La ultima intalnire BMW Oradea am avut ocazia sa vad cum arata noile lumini la colegul cristian8214. :in_love:
Si nu mi-am dat seama ca el este cel care s-a suparat pe mine,aici pe topic,altfel ii ceream scuze pentru neintelegere. :thumbup:

Acum ma bate (iar) gandul sa ma apuc si eu de treaba asta :laugh:

cristian8214
29-07-2010, 21:52
salut,

nu m-am suparat de ce ai zis. Eu doar am vrut sa arat ca este o posibilitate sa schimbi lumina si la bordurile care au becuri.

Imi pare rau ca nu am mai ajuns azi la intalnirea bmw.

:beer:

cefi
01-08-2010, 00:13
offtopic: Noi te-am asteptat,parca vorbise Mircea cu tine si spuneai ca ai trecut pe langa noi dar nu erai cu BMW-ul.Dar nu e nici o problema-sper sa ne vedem joia ce urmeaza

ontopic: am comandat 120 led-uri SMD si 2 letcon-uri.Urmeaza sa mai comand si cateva led-uri simple de 3mm,iar in saptamanile urmatoare ma apuc sa schimb luminile.

mi-e frica doar de doua lucruri:
-ca nu se potrivesc led-urile SMD...
-sa-mi bag mana sa desfac ceasurile.Data trecuta nu am reusit.

Cele pe care le-am comandat eu sunt asa:
http://img685.imageshack.us/img685/1734/psmdleds.jpg (http://img685.imageshack.us/i/psmdleds.jpg/)

iar actualele CRED ca sunt ceva de genu:
http://img838.imageshack.us/img838/3852/smdled.jpg (http://img838.imageshack.us/i/smdled.jpg/)

Daca au aceeasi distanta intre pini,nu vad ce problema m-ar putea impiedica sa reusesc.
Primul led SMD costa 0,15 ron/buc pe cand al doilea....3,55 ron/buc.Mi-am zis ca merita sa incerc :laugh:

Voi incepe cu blocul de lumini.Daca reusesc,ma bag la bord,clima si head-unit,apoi intrerupatoarele,luminile ambientale.Poate ma bag si la maciuca schimbatorului,insa ma mai gandesc.La E46 exista lumina ambientala-2 led-uri in plafoniera care lumineaza inspre maciuca.

Binenteles ca va fi si un DIY cat se poate de explicativ

cristian8214
03-08-2010, 15:25
offtopic: Noi te-am asteptat,parca vorbise Mircea cu tine si spuneai ca ai trecut pe langa noi dar nu erai cu BMW-ul.Dar nu e nici o problema-sper sa ne vedem joia ce urmeaza

ontopic: am comandat 120 led-uri SMD si 2 letcon-uri.Urmeaza sa mai comand si cateva led-uri simple de 3mm,iar in saptamanile urmatoare ma apuc sa schimb luminile.

mi-e frica doar de doua lucruri:
-ca nu se potrivesc led-urile SMD...
-sa-mi bag mana sa desfac ceasurile.Data trecuta nu am reusit.

Cele pe care le-am comandat eu sunt asa:
http://img685.imageshack.us/img685/1734/psmdleds.jpg (http://img685.imageshack.us/i/psmdleds.jpg/)

iar actualele CRED ca sunt ceva de genu:
http://img838.imageshack.us/img838/3852/smdled.jpg (http://img838.imageshack.us/i/smdled.jpg/)

Daca au aceeasi distanta intre pini,nu vad ce problema m-ar putea impiedica sa reusesc.
Primul led SMD costa 0,15 ron/buc pe cand al doilea....3,55 ron/buc.Mi-am zis ca merita sa incerc :laugh:

Voi incepe cu blocul de lumini.Daca reusesc,ma bag la bord,clima si head-unit,apoi intrerupatoarele,luminile ambientale.Poate ma bag si la maciuca schimbatorului,insa ma mai gandesc.La E46 exista lumina ambientala-2 led-uri in plafoniera care lumineaza inspre maciuca.

Binenteles ca va fi si un DIY cat se poate de explicativ

la e46 din cate stiu este al 2-lea tip de led , cel cu carcasa dar cu ai spus si tu daca e aceeasi distanta intre pini merge doar ca cele comandate de tine nu cred ca bat in unghi mare. cele cu carcasa in schimb bat in unghi mai mare.

Ai sa vezi tu ce si cum, iar daca ai nevoie de ajutor sa desfaci bordul pot incerca sa te ajut daca vrei.

A si inca ceva....sa vezi consumul led-urilor actuale deoarec daca nu au acelasi consum atunci va trebui sa schimbi si rezistorii.

cefi
03-08-2010, 16:11
Da asa este.Am primit azi led-urile...si ghinion.Sunt prea mici fata de cele originale. :laugh:

cefi
05-08-2010, 13:01
In cele din urma,DIY-ul meu se amana,avand in vedere ca nu se potrivesc led-urile comandate.Led-urile ce se potrivesc sigur nu le-am gasit pana acum la preturi acceptabile.Mi-a si trecut entuziasmul de a schimba luminile portocalii OE cu unele albastre.Acum ma gandesc sa le fac pe toate albe,gen cele de la Mercedes.O idee ar fi bordul alb si acele indicatoarelor rosii sau albastre.Inca ma mai gandesc :laugh:

Aveti si voi sugestii?

ms99ass
05-08-2010, 20:44
am gasit pe un site urmatoarele leduri pt interior. oare s-ar potrivi pe E36 si pe E46? pretul este de 10, respectiv 15 euro per set ma gandesc, dar nu specifica cate sunt intr-un set.

cefi
05-08-2010, 23:40
Se potrivesc la becurile din plafoniera si lampile de pe stalpii usilor spate.Cel din prima poza cred ca merge si la iluminarea nr de inmatriculare

KILLER_BMW
06-08-2010, 00:40
Se potrivesc la becurile din plafoniera si lampile de pe stalpii usilor spate.Cel din prima poza cred ca merge si la iluminarea nr de inmatriculare

Scump frate..scump,e adevarat ca dau bine(au denumirea aia cefi..iar am lapsus:laugh:)dar se pot face si cu..mai multe smd-uri inseriate(corespunzator).

cefi
06-08-2010, 00:41
Nici eu nu mai stiu cum se cheama.SMD...pauza :laugh:
m-am decis.Iluminarea va fi pe alb.Alb si inca o culoare,pt acele indicatoarelor,displayuri,etc.
Un filmulet care imi place:
http://www.youtube.com/watch?v=8u6jmptRi7U&feature=player_embedded

ms99ass
06-08-2010, 00:57
cand voi mai avea drum la electricianul meu, il voi intreba ce pot face sa schimb luminile galbene pe care le am. am vazut la un tip becuri albastre pe stalpii din spate...va rog, nu faceti asa ceva, arata oribil:laugh:

KILLER_BMW
06-08-2010, 01:17
m-am decis.Iluminarea va fi pe alb.Alb si inca o culoare,pt acele indicatoarelor,displayuri,etc.

Off..am gasit:laugh:
L.E.Noroc cu Cefi e vorba de SMD multicip(e diferit de SMD normal).
http://www.zexstar.com/solutii-de-iluminat-cu-leduri/leduri-pentru-auto/:thumbup:

KILLER_BMW
06-08-2010, 01:18
cand voi mai avea drum la electricianul meu, il voi intreba ce pot face sa schimb luminile galbene pe care le am. am vazut la un tip becuri albastre pe stalpii din spate...va rog, nu faceti asa ceva, arata oribil:laugh:
In afara de bord eu am trecut pe albastru...tot.:thumbup:

si alb..butoanele la geamuri,reglaj faruri,reglaj intensitate,leduri albastre la picioare,in locasele din bord(cel cu ceasul si sub el)momentan pe usa sofer albastru de unde deschizi,leduri albe MARI in usa stanga(deocamdata)partea de jos comandate de plafoniera...
Nu prea am timp de pisic..momentan,dar am multe-n cap.
Urmeaza neaparat deschiderea portbagajului din buton..eventual din telecomanda(are functia asta dar e mai complicat de programat,E36 neavand electromagnet pe portbagaj.

cristian8214
06-08-2010, 09:53

da bine si pe alb cu rosu , dar eu cred ca momentan raman la culoarea albastra pana ma plictisesc si pe urma am sa vad ce mai fac la el :D.

ms99ass
06-08-2010, 11:24
stai un pic ca nu am specificat bine...e albastru, dar asa de bine ilumineaza incat daca ar fi sa citesti un ziar, noaptea in masina, doar la lumina becului respectiv, nu ai avea nici o sansa.

nu pui mai multe poze cu interiorul, ca sunt curios ce ai facut:thumbup:

KILLER_BMW
08-08-2010, 02:40
stai un pic ca nu am specificat bine...e albastru, dar asa de bine ilumineaza incat daca ar fi sa citesti un ziar, noaptea in masina, doar la lumina becului respectiv, nu ai avea nici o sansa.

nu pui mai multe poze cu interiorul, ca sunt curios ce ai facut:thumbup:

Sau facut ceva poze de catre fratele meu,dar sa vedem daca are chef si timp sa le posteze.
Caut un aparat foto performant si ...va pun la treaba:laugh:
Gata am terminat berea:furious:

cefi
11-08-2010, 15:30
Am inceput deja "manevra".Am luat si hotararea.Va fi ori alb cu rosu (rosu fiind acele bordului,display-ul BC-ului si display-ul climei) ori alb cu portocaliu OE.Insa la clima scot led-urile verzi (Cele ce se aprind cand apesi unul din butoane) si le fac ori rosii ori portocaliul OE.
Avand momentan doar led-uri de 3mm,am schimbat la cele care aveau astfel de led-uri.Mai exact la butoanele geamurilor,la cel de inchidere a usilor,cel de la ASC,butonul de deschidere a portbagajului din interior si luminile ambientale.

In viitorul apropiat voi cumpara si led-urile SMD sa schimb luminile bord-ului,a panoului de la clima si a head-unit-ului.

KILLER_BMW
12-08-2010, 01:27
Am inceput deja "manevra".Am luat si hotararea.Va fi ori alb cu rosu (rosu fiind acele bordului,display-ul BC-ului si display-ul climei) ori alb cu portocaliu OE.Insa la clima scot led-urile verzi (Cele ce se aprind cand apesi unul din butoane) si le fac ori rosii ori portocaliul OE.
Avand momentan doar led-uri de 3mm,am schimbat la cele care aveau astfel de led-uri.Mai exact la butoanele geamurilor,la cel de inchidere a usilor,cel de la ASC,butonul de deschidere a portbagajului din interior si luminile ambientale.

In viitorul apropiat voi cumpara si led-urile SMD sa schimb luminile bord-ului,a panoului de la clima si a head-unit-ului.

Incearca si renunta la portocaliu(OEM).Banuiesc ca nu depinzi de folie"portocalie"ca la E36:thumbup:

cefi
12-08-2010, 01:51
Ba,si E46 are,in spate la fiecare display.Intre portocaliu si rosu nu e cine stie ce diferenta.Daca-mi place portocaliul OE la display-uri...ma scuteste de o munca :laugh:
Ramane de vazut :rolleye:
Pana acum,desi am schimbat luminile doar la cateva butoane,incepe sa-mi placa foarte mult albul.

klaudiu
14-08-2010, 19:57
Sau facut ceva poze de catre fratele meu,dar sa vedem daca are chef si timp sa le posteze.
Caut un aparat foto performant si ...va pun la treaba:laugh:
Gata am terminat berea:furious:

Gata ma am venit acasa din vacanta la cabana SCANIA.
Astea-s pozele.

cefi
17-08-2010, 23:14
Tocmai ce am facut comanda si pentru cateva led-uri SMD albe.De data aceasta sper ca le-am comandat bine :laugh:
Am gasit la 1.58 ron/buc
De indata ce imi sosesc,schimb luminile si la panoul climatronic si la blocul de lumini.Ramane apoi bordul si head-unit-ul.Dar voi deschide un DIY cu ce am facut pana acum oricum.

@Cristian,de la ledshop.ro le-am achizitionat.Albastre am vazut ca au la 1.49 ron/buc
Mai adaugi parca 15 ron transport prin posta,sau 25 ron prin curier.
Mie mi-au venit prin posta,in 2 zile.

cefi
20-08-2010, 16:49
Au venit si led-urile.De data aceasta le-am comandat bine :laugh:
Maine le si schimb pe cele de la blocul de lumini si panoul de la clima.
Apoi ma uit la head-unit sa vad cu ce led-uri am de-a face,caci am doua panouri frontale de la doua head-unit-uri si unul e cu led-uri ca si la bord,iar celalalt cu led-uri foarte mici,precum cele de la telefoanele mobile :laugh:

KILLER_BMW
20-08-2010, 17:28
Au venit si led-urile.De data aceasta le-am comandat bine :laugh:
Maine le si schimb pe cele de la blocul de lumini si panoul de la clima.
Apoi ma uit la head-unit sa vad cu ce led-uri am de-a face,caci am doua panouri frontale de la doua head-unit-uri si unul e cu led-uri ca si la bord,iar celalalt cu led-uri foarte mici,precum cele de la telefoanele mobile :laugh:

Vei avea muuult de munca:laugh:
S-ai spor:thumbup:

Apropo..ai grija daca sunt identice la alimentare ledurile SMD.

cefi
20-08-2010, 17:51
Mersi!
Au acelasi consum precum cele originale.
Ma apuc maine,ca nu e la mine aparatu foto.Iar cu telefonul nu mai fac poze niciodata;ma trezesc cum ma injura altii pentru poze de tot rahatul din DIY-uri :laugh:

KILLER_BMW
20-08-2010, 22:05
Au acelasi consum precum cele originale.
Ma apuc maine,ca nu e la mine aparatu foto.Iar cu telefonul nu mai fac poze niciodata;ma trezesc cum ma injura altii pentru poze de tot rahatul din DIY-uri :laugh:

Ma refeream la conectica "pinilor".Nu se vede prea bine,dar se pare ca cele de pe cablaj au 2 pini.Cele noi n-au cumva 4 pini?

cefi
20-08-2010, 22:08
Nu,nu.Cele cu patru pini sunt mai mari,si au o forma patrata.
Fac maine poze cu aparatul foto si la led-urile cumparate,dupa ce le scot din banda in care vin livrati.

cefi
22-08-2010, 00:11
Se intelege ceva?
In curand schimb si bordul + head-unit-ul.
Probabil voi fi nevoit sa mai intervin la blocul de lumini,sa pun o rezistenta in serie la potentiometrul ce regleaza intensitatea luminilor,caci fata de led-urile OEM,cele albe sunt doar...superbright :laugh:

La panoul climei,am schimbat si led-urile verzi,ce se aprindeau la apasarea butoanelor,cu unele portocalii,sa respecte tema alb-portocaliu.

KILLER_BMW
22-08-2010, 23:13
Se intelege ceva?
In curand schimb si bordul + head-unit-ul.
Probabil voi fi nevoit sa mai intervin la blocul de lumini,sa pun o rezistenta in serie la potentiometrul ce regleaza intensitatea luminilor,caci fata de led-urile OEM,cele albe sunt doar...superbright :laugh:

La panoul climei,am schimbat si led-urile verzi,ce se aprindeau la apasarea butoanelor,cu unele portocalii,sa respecte tema alb-portocaliu.

Super:thumbup:

cefi
30-08-2010, 15:36
Am dat comanda si pt led-urile din bord :evil:
DIY-ul este in lucru.Sper sa il fac mult mai explicit decat putinele ce se gasesc pe net

cefi
03-09-2010, 09:49
http://img299.imageshack.us/img299/7325/dsc04860x.jpg (http://img299.imageshack.us/i/dsc04860x.jpg/)

Sa zicem ca am facut si bordul.Nu sunt prea incantat pentru ca acele ceasurilor sunt luminate de aceleasi led-uri care lumineaza si cadranele.
M-am gandit sa caut ceva gen lac semitransparent portocaliu si sa vopsesc acele.Astfel se vor aprinde portocalii. Idei?

klaudiu
03-09-2010, 17:35
Nice.:thumbup:
Ai avut un pic de munca dar a iesit super.

cefi
04-09-2010, 02:27
Recunosc ca mi-a dat cateva batai de cap :laugh:
AM FACUT DIY-ul :
http://bmwforum.ro/showthread.php?t=12856

cristian8214
05-09-2010, 13:51
sal Cefi,

daca vrei ne putem uita la bord sa vedem la tine cum e la e46, la mine la e 36 am facut acele rosii deja si cadranele albastre. am sa pun si ceva poze numai sa pot sa imi fac timp.

cefi
05-09-2010, 13:56
Eu plec la Moneasa si revin de-abia de azi intr-o saptamana.Daca vrei vorbim cand ma intorc.
M-am gandit la improvizatii pana m-am uitat la bord-urile M...la care acele sunt rosii.Si ma refer ca sunt ele din plastic rosu,dar led-urile sunt toate albe.
Acum caut,desi slabe sanse sa gasesc,doar acele ceasurilor luate de pe un bord de M :laugh:

La asa ceva vreau sa ajung:

8u6jmptRi7U

cristian8214
09-09-2010, 13:09
- cam asta ar fi ultima versiune de bord pt e36 cu led-uri....

boom87
09-09-2010, 13:31
Pe viu se vede mai bine decat in poze :clap:

cefi
09-09-2010, 14:16
A iesit super! Cristian,ai avut ceva de munca :)
La intalnirile viitoare vreau sa vad finalul live

boom87
10-09-2010, 07:12
Bordul colegului Cristian:
http://www.youtube.com/watch?v=4dgHLxQEGrs

Bordul meu, cu mult ajutor de la Cristian :clap:
http://www.youtube.com/watch?v=pxxAYa65KQE

crayzib0y
10-09-2010, 12:51
felicitari pt amandoi.chiar a iesit super ;)

aurik_320bv
11-09-2010, 14:00
super tare
si eu vreau sa il fac rosu,
astept ledurile sper k ajung saptamana asta.

Atty
23-11-2010, 07:54
supertari sunt bordurile... mai ales cel rosu e bestial. La voi in totdeauna se duc ceasurile pana la capat cand pun contactul? /:) la mine de ce nu face asa?:crybaby:

cefi
23-11-2010, 08:09
Se duc acele doar cand faci testul bordului.
Uite aici cum:
yOl78ihKsmg

Atty
23-11-2010, 08:25
mersi. si scuze de OFF :blush:

bmw_avb
23-11-2010, 10:21
ca sa faci bordul cu leduri rosii ,nu tre sa mai schimbi folia nu ? daca pun smd`uri rosii ..se vad tot rosu nu ?

cefi
25-11-2010, 18:34
Va rog sa ramaneti on-topic.

formol
13-12-2010, 15:41
[QUOTE=cefi;72202]http://img299.imageshack.us/img299/7325/dsc04860x.jpg (http://img299.imageshack.us/i/dsc04860x.jpg/)

a iesit super fain...mie imi place f mult.sincer nici eu nu is multumit de culoarea din bord orange..si miar place s ale schimb.te-ai baga la asa ceva?si cat ar fi manopera? eu am un e46 2003 benzinar. felicitarii

bmw_avb
13-12-2010, 22:42
la e46 ies misto , ca sunt toate leduri , la e36 invers , numai becuri .

cefi
13-12-2010, 22:48
@formol- e mult de munca.Personal nu ma bag la masinile altora,riscuri imi asum doar pe masina proprie.
Daca cunosti pe cineva cu putina rabdare si cu cunostinte de electronica,sigur le poti schimba.Am facut si un tutorial:

http://bmwforum.ro/showthread.php?t=12856

Cel mai mult costa led-urile SMD,sunt cu zecile,dupa cum vei vedea daca citesti tutorialul.

@bmw_avb- si la E36 iese bine,vezi printre posturile anterioare.
Drept ca e mult mai dificil la E36 decat la E46.

formol
14-12-2010, 00:39
acuma mia venit o idee ..am sa cumpar un bord second si o sa probez pe el.api o sa vad.sincer eu vreau doar acele si nr la km sa le schimb.nu vreau tot ce e cu led.doar kilometrajul si turometru.pt aste cate leduri imi trebuie?si ce fel.poate imi dai si o firma de unde leai luat.mersi

cefi
14-12-2010, 00:41
Din pacate bordul nu are led-uri separate pentru iluminarea acelor.Led-urile lumineaza in acelasi timp si acele si restul bordului.
De pe ledshop.ro le-am cumparat.

formol
14-12-2010, 00:51
poate se pot vopsi rosi...acele sau albastre rezistent la caldura ca si pt etriere de masina.ma gandesc ca e caldura, in ratiunea asta

formol
14-12-2010, 23:18
cefi poti sa pui si o poza cu bordul...cu luminozitatea data la minim...nu te deranjeaza la ochii in timpul deplasarii?

cefi
14-12-2010, 23:30
Daca nu uit,fac maine o poza mai spre seara.Nu ma deranjeaza,te obisnuiesti dupa o vreme,deci la inceput pare sa aiba impact foarte mare,deoarece portocaliul OE este foarte palid,pe cand albul este mult mai puternic.

formol
17-12-2010, 01:58
ca sa vezi cefi ce tiam gasit:)

http://cgi.ebay.de/BMW-E46-Tacho-Nadeln-Zeiger-rot-M3-Cabrio-Coupe-/110623968482?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item19c1b3cce2

cand ,ma mai duc prin germani o sa mai caut si pe acolo.

cefi
17-12-2010, 08:58
Nu ma pricep cu ebay-ul deloc :laugh:
Acele alea sunt solutia ideala la problema mea :)

vctrsmn
19-12-2010, 01:22
Nu ma pricep cu ebay-ul deloc :laugh:
Acele alea sunt solutia ideala la problema mea :)

Te pot ajuta cu orice nelamurire ai avea despre ebay. M-am uitat cat ar fi transportul pentru ace si nu depaseste 7 euro. Pentru Ebay este ideal Paypal-ul. Spune-mi daca esti interesat.

cefi
19-12-2010, 01:38
Sunt in dubii daca merita o asemenea investitie.
Cele din link-ul postat de colegul formol sunt la licitatie? Vanzatorul trimite si in Romania?

vctrsmn
19-12-2010, 01:45
Sunt in dubii daca merita o asemenea investitie.
Cele din link-ul postat de colegul formol sunt la licitatie? Vanzatorul trimite si in Romania?

Cele din link au fost la licitatie. Licitatia s-a terminat ieri. Vanzatorul trimite in toata lumea. Poti incerca sa castigi o licitatie la un pret care iti convine. E o chestie foate simpla treaba asta cu ebayul dar foarte desteapta si bine gandita. Iti pot da toate detaliile, poate o sa iti trebuiasca candva. E mai bine pe pm sau pe mess?

cefi
19-12-2010, 01:55
Ti-am trimis un p.m sa nu se considere aceasta discutie ca fiind offtopic.
Mersi inca o data.

vctrsmn
19-12-2010, 02:03
Ti-am trimis un p.m sa nu se considere aceasta discutie ca fiind offtopic.
Mersi inca o data.

Am raspuns..tocmai la offline ma gandeam si eu:)). Nu e nicio problema.

fsc3540
21-04-2011, 09:29
salut, am schimbat si eu toate led-urile smd si am o problema cu cel de la panoul de clima butonul de dezaburire: cand pun contact se aprinde si ramane asa chiar daca nu pornesc luminile de pozitie. daca inchid tot mai ramane apris vreo 5-10 min dupa care se stinge singur. In rest merge tot. Posibil sa il fi pus invers?
Merci anticipat!

daniel.eremia
21-04-2011, 10:26
Cel mai probabil fiind leduri ii trebuie o tensiune destul de mica sa se aprinda, ca sa scapi de problema foloseste bec nu led, altfel o sa stea aprins, oricum nu o sa fie nici o problema tehnica daca stau aprinse. Am patit si eu la plafoniera ca ii schimbasem becurile cu leduri si la fel se aprindeau cateva, binenteles nu la puterea lor normala.

ovidias
21-04-2011, 10:28
daca-l pui invers nu lumineaza deloc. Ledul, smd samd sunt diode care lumineaza doar legand plus la plus si munus (masa) la minus

cefi
21-04-2011, 11:38
salut, am schimbat si eu toate led-urile smd si am o problema cu cel de la panoul de clima butonul de dezaburire: cand pun contact se aprinde si ramane asa chiar daca nu pornesc luminile de pozitie. daca inchid tot mai ramane apris vreo 5-10 min dupa care se stinge singur. In rest merge tot. Posibil sa il fi pus invers?
Merci anticipat!

Despre ce masina vorbim?E36,E46?
Desfa iar panoul climei si verifica toate lipiturile.

ALex87
21-04-2011, 12:02
Nu as schimba culoarea portocalie din bord pt nimic in lume...e cea mai faina.

Parerea mea

fsc3540
29-04-2011, 12:26
S-a rezolvat. Am desfacut panoul si era picurat putin fludor pe un circuit.
Acum merge normal totul.

cefi
05-05-2011, 11:32
Nu as schimba culoarea portocalie din bord pt nimic in lume...e cea mai faina.

Parerea mea

Eu am si uitat cum arata portocaliul OE. :laugh:

Laviniu9
02-11-2011, 15:38
Buna tuturor,sunt nou pe aic si as avea si eu o intrebare.... m-ar bate gandul si pe mine sa ma pun pe modificatul luminilor de interior. Am inceput deja cu luminatul intrerupatoarelor de la geamuri si cel de la trapa. As fi tentat sa schimb si culoarea luminilor din bord, dar nu am gasit nici un diy mai exact pentru bordul e36`lui (compactu mai exact). Am zis ca vo incepe acum sa fac micile modificari ca sa fie gata pe cand o s-o pot scoate pe drum(mi-am cumparat-o lovita si incet incet o pun pe roti). In afara de luminile din ceasurile de bord, cele de la geamuri si trapa mai sunt si altele ce s-ar putea modifica pe compact?

Multumesc aniticipat

sorin3103
06-03-2012, 21:15
salut . sunt nou pe aici si am citit despre modificarile de lumini de 2 zile asa ca am incercat si eu.asa ca am schimbat totul in alb la un e46. am mai ramas cu ceasurile indicatoare in rest totul am facut alb inclusiv ecranele de la casetofon si clima .
insa la casetofon nu am folosit smd-uri decat la ecran in rest am pus doar led-uri de 3mm si merge perfect dar in ciuda faptului ca va schimbati culoarea la ecrane (ptr cei ce nu stiu)sub ecranul de sticla exista un plastic rosiatic ce va pastra tenta de rosu-portocaliu . ptr a avea o culoare asemanatoare cu cea ce o doriti ptr led-uri inlocuiti acel plastic cu altul decupat la fel si de culoarea dorita (favorabil de decupat din coperta unui dosar plasticat cu sina )
va urez spor la treba

valerio
08-03-2012, 12:53
Eu am si uitat cum arata portocaliul OE. :laugh:

acu 2 sapt cand m-am intors din ro,mergand pe autostrada pe timp de noapte,am intalnit multe e46 cu lumini OEM...tre sa spun ca acum mi se par foarte sinistre cu portocaliul ala.....parerea mea!:kool: